Lockdown dla Pomorza. Jakie obostrzenia będą obowiązywać od soboty 13 marca?
Wprowadzenie nauki hybrydowej w klasach I-III szkół podstawowych, zamknięcie hoteli, teatrów, kin, muzeów, ograniczona działalność galerii handlowych - to część powracających obostrzeń, które w związku ze znacznym wzrostem zakażeń Covid-19 w woj. pomorskim, obowiązywać będą w naszym regionie od 13 do 20 marca.
Przy okazji warto się dowiedzieć, że wiele osób niepotrzebnie chodzi w maseczkach po parkach i na plażach - takiego obowiązku nie ma nawet w zaostrzonych ograniczeniach przeciwepidemicznych. Nie wrócą godziny dla seniorów, które przestały obowiązywać 1 lutego.
Od 13 marca do podwyższonych obostrzeń obowiązujących już na Warmii i Mazurach, dołącza także Pomorze. Decyzja ministra zdrowia podyktowana jest dużym wzrostem zakażeń koronawirusem. W poniedziałek 8 marca w Gdańsku uruchomiono szpital tymczasowy. Aktualnie znajduje się tam 56 łóżek (w tym 10 respiratorowych). W czwartek 11 stycznia (o godz. 12.00) zajętych było tam już 55 łóżek i potrzeby w regionie ciągle rosną. W najbliższym czasie, decyzją Ministerstwa Zdrowia, liczba miejsc w Szpitalu Tymczasowym w AmberExpo ma być zwiększona do 200.
Na jakie zmiany powinniśmy się nastawić między 13 a 20 marca?
Jedna z najważniejszych zmian dotyczy dzieci z klas I-III. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim najmłodsi uczniowie będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. W praktyce oznacza to, że część uczniów z danej szkoły będzie uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie (tydzień na tydzień). Przedszkola i żłobki będą funkcjonować bez zmian.
Zgodnie z rozporządzeniem dla woj. pomorskiego między 13 a 20 marca, swoją działalność zawiesić muszą:
galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
stoki narciarskie
kluby fitness i siłownie
obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Komunikacja publiczna
W kwestiach związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego nie są planowane żadne zmiany. Nadal obowiązywać będą te same zasady dla całego kraju, czyli środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
50% liczby miejsc siedzących lub
30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% wolnych miejsc siedzących
Kościoły, pogrzeby, wesela
Msze w kościołach mogą się odbywać, jednak nadal obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W kościołach obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób prowadzących mszę.
Pogrzeby będą odbywać się w normalnym trybie. Nadal obowiązuje zakaz organizacji wesel i przyjęć okolicznościowych - do 28 marca.
Maseczki
Przypominamy, że według najnowszych zaleceń nos i usta można powinny być zasłaniać maseczką. Obowiązek ten dotyczy przestrzeni publicznej, komunikacji miejskiej, części wspólnych w których przebywają ludzie. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem.
Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?
W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku - nie musimy mieć założonej maseczki.
Fot. mat. pras. Teatr Miniatura