Listopad w Sopockich bibliotekach.
W listopadzie nie warto zamykać się w domu, warto natomiast wybrać się do Biblioteki Sopockiej, która w swoich filiach przygotowała wiele atrakcyjnych spotkań autorskich, spacerów i warsztatów. W jesiennej ofercie Biblioteki każdy znajdzie coś dla siebie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a informacje znaleźć można na stronie internetowej i profilu FB Biblioteki Sopockiej.
8 listopada, godz. 18.00, Sopoteka - Mirosław Baka czyta „Pana Tadeusza"
Biblioteka Sopocka zaprasza na ostatnie głośne czytanie organizowane w ramach „Poczytaj mi”, połączone z uroczystym zakończeniem projektu. Gościem będzie Mirosław Baka, ceniony aktor teatralny i filmowy. Podczas spotkania czytane będą fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
9 listopada, godz. 16.00 Przylesie (23 Marca 77C) - spotkanie autorskie z Jackiem Bandurskim
Jacek Bandurski jest sopocianinem wychowawcą młodzieży, pedagogiem, biegaczem, autorem książek „Moje bieganie” i „Moje bieganie – kolejne 4 lata…”. 9 listopada będzie gościem filii Przylesie.
12 listopada, godz. 11.00, przystanek autobusowy SKM Kamienny Potok - spacer Użytek Ekologiczny Jar Swelini
Spacery w ramach cyklu „Razem plenerze” mają charakter wędrówek przyrodniczych, podczas których przewodnik opowiada o specyfice sopockiej przyrody, uwzględniając informacje na temat sopockich potoków, roślinności czy mijanych miejsc z ich ciekawą historią. Naszym przewodnikiem będzie Włodzimierz Śliwiński, Prezes Koła Polskiego Klubu Ekologicznego „Sopockie Potoki”. Tym razem cel wędrówki to Użytek Ekologiczny Jar Swelini. Czas trwania: 2-2,5 godziny.
15 listopada, godz. 17.30, Kamionka (Mazowiecka 26) - Loverowi. Wyprawa rowerowa do kraju, który już nie istnieje. Rowerem przez II RP
Zapraszamy na wyjątkowe, rowerowe spotkanie podróżnicze. W filii Kamionka gościć będą Loverowi, czyli Ola Szczepańska i Daniel Sienkiewicz, zapaleni rowerzyści, miłośnicy podróży i przygody.
Na tych, którzy pojawią się na spotkaniu, czeka pasjonująca opowieść o 78 dniach na rowerze i przejechanych ponad 5500 kilometrów, ale to nie liczby są najważniejsze. Rowerzyści zostali zainspirowani reportażem Bernarda Newmana z 1934 roku i odwiedzali te same miejsca, co ich poprzednik. Z książką w ręku sprawdzali, jak zmieniła się Polska przez blisko sto lat. Opowiedzą o dzikich żubrach, kaszubskiej tabace, noclegach na dziko, litewskim szoku, najpiękniejszych trasach rowerowych w Polsce i wielu innych zaskakujących etapach podróży. Te prawie 3 miesiące spędzone w podróży to również dziesiątki historii ludzi, którzy otworzyli swoje domy dla podróżników. Pomimo wielu różnic, wszyscy mieli jeden wspólny mianownik – łączył ich rower. Będzie merytorycznie, ale nie zabraknie anegdot i mnóstwa uśmiechu.
15 listopada, godz. 18.00, Sopoteka (Kościuszki 14) - Czarne fakty: spotkanie autorskie z Ewą Stusińską
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu „Czarne fakty”, w którym gościmy reporterki i reporterów Wydawnictwa Czarnego. Z Ewą Stusińską, autorką reportażu „Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity” rozmawiać będzie Ewa Lewandowska.
17 listopada, godz. 18.00 Sopoteka (Kościuszki 14) - Spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą wokół najnowszej książki „Kołysanka”
Jeden z ulubionych sopockich pisarzy po raz kolejny zagości w progach Sopoteki. Jego najnowsza książka, „Kołysanka” to historia nowego śledztwa Jakuba Kani! Czy będzie jego ostatnim? Tam, gdzie sąsiedzi mogą się dzielić opłatkiem, ale nie sprawami z przeszłości...
10, 17, 24 listopada, godz. 16.30 Broadway (Kolberga 9) - Warsztaty psychospołeczne z Akademią Rozwoju Rodziny Pozytywka (dzieci w wieku 4–7 lat)
Akademia Rozwoju Rodziny Pozytywka to zespół psychologów działający na terenie Trójmiasta i okolic, którego celem jest wszechstronne wspieranie dzieci, ich rodziców oraz wychowawców w zakresie rozwoju emocjonalnego oraz kształtowania właściwych postaw, zachowań i relacji społecznych. Celem ogólnym warsztatów jest zdobycie umiejętności budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci: rozwijają umiejętność przestrzegania określonych zasad oraz funkcjonowania w grupie, rozwijają umiejętność skutecznego komunikowania się, rozwijają umiejętność ekspresji emocjonalnej i przez to wrażliwości społecznej, budują pozytywną samoocenę. Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem broadway@mbp.sopot.pl lub tel. 519720786
10 listopada, godz. 18.00 Sopoteka (Kościuszki 14) - „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę". Spotkanie autorskie z Wiktorią Bieżuńską
Książka „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” to debiut literacki autorki, który ukazał się nakładem wydawnictwa Cyranka. Akcja toczy się w latach dziewięćdziesiątych. Dziewczynka uwikłana w problemy dorosłych, starająca się przetrwać w nieprzyjaznym dla niej świecie, opowiada o tym, z czym musi zmagać się w codziennym życiu. Jej doświadczenia nie mają wiele wspólnego z wyidealizowanym obrazem dzieciństwa, jednak to właśnie dzięki prowadzonej narracji bohaterka odzyskuje swój własny głos.
23 listopada, godz. 18.00 Sopoteka (Kościuszki 14) - Szkoła przyszłości. Jakich zmian potrzebujemy w edukacji? Spotkanie autorskie z Katarzyną Hall
Katarzyna Hall przedstawia swoje spojrzenie na szkołę i system edukacji. Wskazuje, jakie zmiany są potrzebne i możliwe do wprowadzenia.
fot. Ola Szczepańska i Daniel Sienkiewicz, czyli Loverowi. Fot. Biblioteka Sopocka