Likwidacja Muzeum odwołana?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło nową koncepcję Muzeum II Wojny Światowej. 15 kwietnia Minister Piotr Gliński ogłosił w dzienniku urzędowym kontrowersyjną propozycję połączenia dwóch gdańskich muzeów
Nie konsultując swojej decyzji z Dyrekcją czy radą powierniczą Muzeum II Wojny Światowej, ani również z władzami Gdańska, postanowił o połączeniu Muzeum z Muzeum Westerplatte.
Muzeum II Wojny Światowej jest gigantycznym przedsięwzięciem, będącym w końcowej fazie tworzenia. Muzeum Westerplatte z kolei to inwestycja, której projekt powstał po wyborach w grudniu 2015 roku, więc jest całkiem świeżym dziełem. Muzeum nie ma nawet strony internetowej, a pracują w nim zaledwie dwie osoby.
Ministerstwo zmieniło na początku maja swoją decyzję o likwidacji Muzeum II Wojny Światowej i zaproponowało, by muzeum, jakie powstanie z połączenia Muzeum Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej, nosiło jednak nazwę Muzeum II Wojny Światowej.
Ministerstwo wyjaśniło w oficjalnym komunikacie, iż wbrew ogólnej opinii, przedstawianej w mediach, propozycja połączenia muzeów nie miała służyć docelowo likwidacji Muzeum II Wojny Światowej, ani ograniczeniu zakresu tematycznego planowanej stałej ekspozycji.
Zadaniem połączonych muzeów powinno być podkreślanie faktu, że początkiem największego konfliktu zbrojnego w dziejach współczesnego świata był atak Niemiec na Polskę w dniu 1 września 1939 roku.
Powyższe jest wyznacznikiem tego, by to Muzeum Westerplatte było częścią nowego Muzeum II Wojny Światowej a nie na odwrót.
Według opinii dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Pawła Machcewicza działania Ministerstwa nieuchronnie zmierzają jednak do wymiany dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej, ponieważ jakiekolwiek przekształcenie placówki oznacza wygaśnięcie kontraktu kierującego nią dyrektora.
Do 5 sierpnia mają trwać prace związane z przygotowywaniem statutu i szczegółowego programu działalności nowej placówki muzealnej o nazwie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Agata Mościcka