mobile

Lato czasem dietetycznych pokus

Ruszając w wakacyjną podróż, statystyczny Kowalski zazwyczaj pakuje na drogę zapas chipsów, batoniki, draże i białe pieczywo z szynką lub serem. Po drodze kuszą go liczne budki z fast foodami. W efekcie przeciętna polska rodzina przywozi z wakacji nadprogramowe 9 kg cukru i 7 kg tłuszczu, czyli 70 tys. kcal lub 2,5 kg tkanki tłuszczowej.

Maciej Ostrowski
Lato czasem dietetycznych pokus

Dietetyczka Maria Jakubowska ostrzega, że lato teoretycznie wiążące się z ruchem i wzmożoną aktywnością fizyczną, może być dla naszego organizmu czasem nabierania dodatkowych kilogramów, które trudno będzie zgubić w okresie jesiennego spadku aktywności.Wystarczy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, by wrócić z letniego urlopu nie tylko z imponującą opalenizną, ale też ze szczupłą sylwetką.

Lato jest z reguły okresem dobrej pogody i wysokich temperatur. Upały to nie żarty. Należy więc pamiętać o uzupełnianiu płynów. Sięgajmy po odpowiednie napoje, dostarczające odpowiedniej ilości składników mineralnych. Od dosładzanych napojów dużo lepsza będzie zwykła woda, która nie tylko najlepiej gasi pragnienie, ale również nie wnosi do naszej diety pustych kalorii, dostarczanych w głównej mierze przez cukry proste.

- Nie wpadajmy w takie pułapki, jak wody smakowe, które z dietetycznego punktu widzenia niewiele różnią się od dosładzanych napojów. Ponadto, mineralne wody smakowe często zawierają w swoim składzie substancje konserwujące – ostrzega Maria Jakubowska, dziennikarka i dietetyczka z portalu Aktywnie po Zdrowie.

Letnie upały nie zmieniają naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Zmianie ulega za to nasza dzienna aktywność. Zdaniem Marii Jakubowskiej, czas urlopowy przekreśla najczęstszą wymówkę związaną z brakiem czasu na aktywność fizyczną. Jedzenie dużych ilości warzyw i owoców jest bardzo ważne, jednak spożywanie wyłącznie warzyw nie jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia tworzenia zbilansowanej diety. Wg dietetyków z Instytutu Żywności i Żywienia, włoszczyzna oraz świeże owoce powinny stanowić połowę wszystkich spożywanych produktów. Mimo bogactwa witamin i składników mineralnych, warzywa i owoce są z reguły niskokaloryczne. W większości składają się z wody oraz węglowodanów. Brak więc białka i tłuszczów – jednych z najważniejszych składników mineralnych w naszej codziennej diecie.

- Tłuszcz w diecie nie jest wyłącznie zjawiskiem niekorzystnym. Wszystkie podstawowe składniki pokarmowe muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach i we właściwych proporcjach. Tłuszcze, białka i węglowodany są w tym samym stopniu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – informuje dietetyczka.

Latem warto sięgać po produkty sezonowe. Należy korzystać z jedynej w roku okazji do urozmaicenia sobie diety. Im bardziej różnorodna jest nasza dieta, tym więcej składników odżywczych przyswaja organizm. Łatwiej jest wówczas pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki mineralne. Dietę składającą się ze świeżych owoców warto regularnie uzupełniać o produkty zbożowe, nabiał oraz w ograniczonej ilości mięso i ryby.

– Letnia aura sprzyja także spożywaniu prawdziwych bomb kalorycznych, którymi są smażone ryby, drożdżówki, czy sprzedawane przy plaży gofry z bitą śmietaną i syropami owocowymi. Warto zachować umiar, gdyż w przeciwnym razie prócz wakacyjnych wspomnień przywieziemy z urlopu dodatkowe gramy zbędnego tłuszczu – ostrzega Maria Jakubowska.

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda