#LasySięLiczą: weź udział w święcie lasu i pomóż chronić nasze zielone bogactwo
W weekend 23-24 września warto wziąć udział w ogólnopolskiej akcji #LasySięliczą To doskonała okazja, aby wybrać się na spacer, grzybobranie lub wycieczkę po lesie i poznać jego bogactwo i piękno. W całym kraju czekają na Was lokalni wolontariusze, którzy poprowadzą ciekawe i bezpieczne aktywności plenerowe
Odkryj z bliskimi na nowo piękno lasów
Jesień to idealna pora na odkrywanie uroków lasu. W ramach akcji #LasySięLiczą warto wziąć udział w różnych atrakcjach przyrodniczych, które odbędą się w dniach 23 i 24 września w całej Polsce. Można wybrać się na pieszą wycieczkę, posłuchać ciekawostek o leśnej faunie i florze, albo po prostu zrelaksować się na świeżym powietrzu. Mapa wydarzeń i formularz zgłaszania kolejnych dostępne są na stronie www.lasysielicza.pl.
Do inicjatywy można dołączyć również indywidualnie poprzez spacer „we dwoje” lub rodzinny wypad na grzyby. Wystarczy udostępnić relację z czasu spędzonego w lesie w mediach społecznościowych z hasztagiem #LasySięLiczą.
- Chcemy wspólnie pokazać jak ważne dla społeczeństwa są lasy i inne tereny przyrodnicze. Niestety głos obywateli w tej sprawie jest systemowo pomijany. Chcemy pozytywnej zmiany dla polskich lasów. Czas pokazać, że nie zgadzamy się na traktowanie lasów i innych terenów przyrodniczych wyłącznie jak zasobu, który można bez końca eksploatować z pominięciem społecznej kontroli. Lasy to nasze wspólne dobro! - podkreśla Marcin Mystkowski, jeden z pomysłodawców akcji.
Dochody z wycinki lasów gwałtownie rosną, nakłady na ochronę spadają
Zgodnie z oficjalnymi danymi, lasy zajmują 29,6 proc. powierzchni Polski. Do Skarbu Państwa należy 7,5 mln ha lasów, co stanowi 80 proc. wszystkich lasów i niemal 25 proc. obszaru kraju. Ich zarządzaniem w imieniu wszystkich obywateli zajmuje się spółka Lasy Państwowe.
Według Sprawozdania finansowego Lasów Państwowych za rok 2022, spółka wygenerowała rekordowy przychód w wysokości 15,2 mld złotych, z czego aż 90 proc. (13,7 mld złotych) pochodziło z wycinki i sprzedaży drewna z lasów publicznych. W porównaniu z rokiem 2021 kwota ta wzrosła o 50 proc. Jednocześnie w ubiegłym roku zaledwie 0,4 proc. przychodu przeznaczono się na ochronę przyrody. Tak niskie nakłady inwestycyjne na ten cel wpisują się zresztą w trwający od 2016 roku trend, bowiem w ciągu ostatnich 8 lat, wydatki na te cele spadły aż o 17 proc!
- Zarządzanie przez Lasy Państwowe opiera się na wielofunkcyjnym modelu określonym w Ustawie o lasach, który zakłada równoczesne spełnianie trzech podstawowych funkcji: prowadzenia gospodarki leśnej, działań związanych z ochroną lasów oraz ich udostępnianie społeczeństwu. Obecny model zarządzania finansami wypracowanymi z tego wspólnego dobra, jakim są polskie lasy, zdaje się jednak naruszać ten równowagę, faworyzując jedną sferę kosztem pozostałych. - komentuje Piotr Klub, leśnik - przyrodnik, z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.
Społeczeńswto chce zmian!
Polacy chcą lepiej chronić lasy i mieć większy głos w sprawach leśnictwa. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzika Polska. Według nich, aż 75 proc. ankietowanych opowiada się za ograniczeniem wycinki, 67 proc. za zwiększeniem ochrony lasów, a 80 proc. za tworzeniem nowych parków narodowych.
Z kolei tylko 6,5 proc. badanych wie, jak wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących przyszłości lasów w Polsce. Fundacja apeluje o większe zaangażowanie obywateli i władz w sprawy leśne.
- Głos obywateli, jaki rezonuje w wynikach najnowszych badań, powinien być usłyszany przez rządzących, niezależnie od ich przynależności politycznej. Lasy są naszym wspólnym skarbem, który powinniśmy zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń. Akcja #LasySięLiczą nie tylko promuje bliskość z przyrodą, ale także podkreśla, że społeczeństwo powinno mieć realny wpływ na decyzje o lasach – podsumowuje Monika Skrzyńska ze sztabu akcji #LasySięLiczą.
fot.mat.pras.