„Kurort – Kultura – Natura”, czyli zdrowie i natchnienie już od 120 lat
8 października 1901 r. dekretem cesarskim Sopotowi przyznano prawa miejskie. Ta okrągła rocznica stała się pretekstem do całorocznego świętowania urodzin miasta. Kurort od początku wzbudzał w przybywających tu kuracjuszach pozytywne emocje, pozwalał wrócić do zdrowia, a mieszkańcy doceniali wiatr od morza, który dawał oddech od codziennych trosk i inspirował do działania.
Rok jubileuszowych wydarzeń
Na przestrzeni lat, mimo historycznych burz, mieszkańcy Sopotu niezmiennie pozostawali przedsiębiorczy, innowacyjni, kreatywni i aktywni. Te cechy nieodłącznie wpisały się w charakterystykę sopocianina. To właśnie dla niego, mieszkańca Sopotu, od maja tego roku do czerwca 2022 roku, przewidziano serię wydarzeń jubileuszowych. Wśród głównych atrakcji, jakie czekają na sopocian i odwiedzających miasto gości, znalazło się wiele projektów artystycznych, „zielonych”, sportowych i związanych z uzdrowiskowym charakterem jubilata.
Urodziny miasta to także jubileusze miejskich instytucji, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie panoramy Sopotu. Wśród nich 20-lecie Muzeum Sopotu – instytucji będącej najbliżej mieszkańców, które zaplanowało na ten czas wystawy pokazujące Sopot nieoczywisty. Pierwszą jest otwarta właśnie wystawa zdjęć Johna Faltina, fotografa, który dokumentował zachodzące w mieście zmiany.
Połączone jubileusze to także wykłady, spacery, koncerty w ogrodzie, pikniki dla mieszkańców oraz otwarcie tzw. Muzeów miejsc, które powstają, by przedstawić historię wartościowych dla miasta obiektów i otaczających je terenów, m.in.: kościoła Gwiazda Morza, Opery Leśnej, budynku i parku przy ul. Goyki 3. Również Biblioteka Sopocka zaplanowała na najbliższe miesiące wiele spotkań i aktywności dla mieszkańców, w tym opracowanych wspólnie z Muzeum tematycznych, niebanalnych spacerów po Sopocie. Wszystko to z okazji 75-lecia instytucji, które oficjalnie przypada w grudniu tego roku.
2021 rok to także jubileuszowa, 10. edycja festiwalu Literacki Sopot, podczas którego będzie można spotkać się z literaturą w najróżniejszych formach – podczas spotkań autorskich, debat, targów książki, czytań performatywnych, pokazów filmowych, grze miejskiej czy dzięki warsztatom. Literacki Sopot jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Tematem wiodącym dziesiątej edycji będzie literatura i kultura włoska.
Organizatorem i producentem Festiwalu jest nowa miejska instytucja Goyki 3 Art Inkubator. 23 czerwca tego roku Goyki 3 Art Inkubator oficjalnie otworzy drzwi swojej siedziby, której przeobrażenie się w architektoniczną perełkę Sopotu z zapartym tchem obserwowali wszyscy mieszkańcy. W planach prezentacje już trwających projektów i rezydencji artystycznych, zwiedzanie budynku przy Goyki z oprowadzaniem, performance Magdy Jędry; oprowadzanie po parku z udziałem prof. Bogny Lipińskiej i spotkanie z uczestnikami projektu „Archiwum Społeczne”.
Koncerty, koncerty...
Jednym z najciekawszych przedsięwzięć tegorocznych obchodów będą koncerty jubileuszowe w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Wśród nich uroczysty Koncert dla Mieszkańców 4 września, podczas którego przywołane zostaną najciekawsze historie dotyczące początków naszego miasta. Następnego dnia (5 września) Robert Sochacki zaprezentuje performatywną instalację audiowizualną „Sopocki pejzaż przywoływany”, na którą składają się wielokanałowe dźwięki i wielopoziomowe animacje prezentowane w formie projekcji architektonicznej. W trakcie wieczoru będziemy mieli okazję stać się częścią opowieści, być razem w obrazie i muzyce, do których zaproszą nas twórcy: artysta wizualny Robert Sochacki i zespół Pin Park.
Wśród zaplanowanych widowisk jednym z najciekawszych przedsięwzięć jest także październikowy Koncert Galowy, podczas którego odbędzie się premiera utworu napisanego specjalnie na tę okazję i specjalnie dla Sopotu przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Także cały festiwal Sopot Classic w tym roku dedykowany będzie miejskiemu jubileuszowi.
120 drzew na 120-lecie Sopotu
Ślady jubileuszu to jednak nie tylko wydarzenia efemeryczne, a także przedsięwzięcia, które wpiszą się w krajobraz Sopotu na długie lata. Projektem Państwowej Galerii Sztuki, powołanym z inicjatywy Prezydenta Sopotu, jest zewnętrzna Galeria Miejska, która ubarwi sztuką sopockie plenery.
Trwałym śladem 120-lecia będzie także architektura, m.in. pomnik jednego z najważniejszych architektów Sopotu, autora np. projektu budynku urzędu – Paula Puchmullera. Odbudowana zostanie także Altana Kollatha, zwana dawniej Kollach Tempel, która została rozebrana po pożarze w latach 50. XX w. Pośród zielonych akcentów obchodów jubileuszu jest posadzenie 120 drzew, które będą służyły cieniem w upalne lata oraz stworzenie alei sportu przy drodze prowadzącej od plaży do ERGO ARENY.
Ponadto sopocka młodzież będzie mogła uczestniczyć w zainicjowanym w tym roku projekcie 120 patentów żeglarskich i 120 kart pływackich na 120-lecie.
To tylko niektóre z bardzo wielu atrakcji zaplanowanych na ten i przyszły rok, które spaja jedna wspólna myśl: Sopot – miasto, które od 120 lat daje zdrowie i natchnienie.
Fot. UM Sopot