mobile
REKLAMA

Ksylitol: naturalny zamiennik cukru

Każdy wie, jak spore ryzyko niesie dla zdrowia używanie cukru. Jest on uważany za jeden z najbardziej destrukcyjnych dla naszego organizmu składników posiłków. Pewnie wielu dorosłych nie wyobraża sobie bez niego życia. Tak samo jak dzieci braku cukierków, czekolady, batoników, itd. Jednak jest coś, co może skutecznie zastąpić „zły” cukier z naszego codziennego menu. Wśród wielu alternatyw dzisiaj polecamy zapoznać się z ksylitolem – cukrem brzozowym.

Jacek Górszczyk
TAGI
Ksylitol: naturalny zamiennik cukru

Naturalnych zamienników cukru jest cała masa. Wystarczy przejść się do jakiegokolwiek sklepu, by zobaczyć, ile jest innych podobnych produktów na półkach. Jednak to ksylitol zyskał sobie miano tego najbardziej pożądanego dla miłośników „słodkiego życia”. Wszystko dlatego, że fińscy naukowcy przeprowadzili badania i okazało się, że zalecana maksymalna dzienna dawka to aż osiem łyżeczek. W większej ilości może okazać się doskonały, jako… środek przeczyszczający, dlatego nie należy przesadzać z jego używaniem.

Ksylitol pozyskiwany jest z kory brzozy i jest interesującym substytutem cukru. Głównie dlatego, że w porównaniu ze zwykłym cukrem, ksylitol zawiera 40% mniej kalorii. Na 100g tej substancji słodzącej przypada zaledwie 250 kcal. Poza węglowodanami (100g – alkohole wielowodorowotlenowe) nie zawiera błonnika, białka oraz soli.

Cukier brzozowy ksylitol powinien być dostępny na stoiskach promocyjnych w wielu sklepach. Dopiero kiedy się go posmakuje, można zauważyć, że mając taką samą ilość ksylitolu oraz cukru (na przykład jedną łyżeczkę stołową), zawsze ten pierwszy będzie słodszy. Oznacza to, że nasza herbata alko kawa może być tak samo słodka, a nawet słodsza jak po osłodzeniu cukrem. Tylko, że wystarczy mniejsza ilość ksylitolu, by nasze kubki smakowe były „zadowolone” już na starcie.

Ksylitol pochodzenia naturalnego jest zbawienny dla osób chorych na cukrzycę. Ten ma 14-krotnie niższy indeks glikemiczny, niż glukoza oraz 8-krotnie niższy od sacharozy. Jest on przetwarzany bardzo powoli.

Ksylitol pozyskiwany z brzozy ma tylko jedną wadę. Dostępny jest w sklepach w cenie wynoszącej 13-18 złotych za 250g opakowanie. To wysoki koszt zakupu, jeśli porównamy jego cenę do kilograma zwykłego cukru. Jednak w tym przypadku warto zapłacić więcej, i być zdrowszym, prawda? Zważywszy na to, że raz posłodzone potrawy (np. truskawki, jagody), czy gorąca, aromatyczna herbata z ksylitolem raczej nie sprawi, że ponownie wrócimy do białego cukru.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda