mobile

Książki adresowe. Skarbnica wiedzy o dawnych gdańszczanach i ich mieście. Warsztaty genealogiczne

Kto sto lat temu mieszkał naszej ulicy? Kim był z zawodu, kto był jego sąsiadem, a kto właścicielem nieruchomości? Jak prezentowała się dawna sieć ulic Gdańska? Jakie urzędy i kościoły wtedy funkcjonowały? Jak wyglądały reklamy, kto dysponował telefonem? Te wszystkie ciekawostki można „wyczytać” z historycznej, drukowanej gotykiem książki telefonicznej! Warsztaty z jej wykorzystaniem poprowadzi 25 marca o godz. 18.00 dr Monika Płuciennik, kierowniczka Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie odbędzie się na platformie ClickMeeting, obowiązuje rejestracja.

Informacja prasowa
Książki adresowe. Skarbnica wiedzy o dawnych gdańszczanach i ich mieście. Warsztaty genealogiczne

Archiwalne gdańskie księgi adresowe należą do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Ze względu na ich stan (kwaśny papier) nie można z nich fizycznie korzystać. Natomiast każda zainteresowana osoba może korzystać z nich dzięki temu, że biblioteka zdigitalizowała je i udostępniła w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Od lat te właśnie pozycje należą do najchętniej klikanych i wyszukiwanych pozycji w katalogu. Możliwość dostępu online jest szczególnie ważna dla osób mieszkających poza Gdańskiem, a w czasie pandemii ta opcja okazała się dla wielu wybawieniem. Zachęcamy do odkrycia potencjału zbiorów cyfrowych.

– Dawno, dawno temu, w czasach, gdy nie obowiązywało jeszcze RODO, ważne miasta wydawały corocznie książki, w których publikowano imienne spisy mieszkańców z ich adresami. Tak było również w Gdańsku. Dziś gdańskie książki adresowe, tzw. Adresbuchy, są świadectwem dawnego życia w mieście. I są dostępne w Internecie! Warsztaty z dr Moniką Płuciennik będą doskonałą okazją do uzupełnienia drzew genealogicznych i poznania meandrów życia w XIX i XX wiecznym Gdańsku – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Książki adresowe - skarbnica wiedzy o dawnych gdańszczanach i ich mieście. Warsztaty genealogiczne Medialabu Gdańsk, 25 marca, godz. 18.00.

Spotkanie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: https://instytutkulturymiejskiej.clickmeeting.com/897295147/register. Liczba miejsc ograniczona.

Monika Płuciennik - doktor nauk historycznych. Do lutego 2019 roku pracowała jako kustosz w oddziale akt dawnych Archiwum Państwowego w Gdańsku. Obecnie kierowniczka Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego. Prezeska gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Pasjonatka genealogii, archiwistyki i muzyki dawnej.

Fot. Instytut Kultury Miejskiej

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda