Książki adresowe. Skarbnica wiedzy o dawnych gdańszczanach i ich mieście. Warsztaty genealogiczne
Kto sto lat temu mieszkał naszej ulicy? Kim był z zawodu, kto był jego sąsiadem, a kto właścicielem nieruchomości? Jak prezentowała się dawna sieć ulic Gdańska? Jakie urzędy i kościoły wtedy funkcjonowały? Jak wyglądały reklamy, kto dysponował telefonem? Te wszystkie ciekawostki można „wyczytać” z historycznej, drukowanej gotykiem książki telefonicznej! Warsztaty z jej wykorzystaniem poprowadzi 25 marca o godz. 18.00 dr Monika Płuciennik, kierowniczka Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie odbędzie się na platformie ClickMeeting, obowiązuje rejestracja.
Archiwalne gdańskie księgi adresowe należą do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Ze względu na ich stan (kwaśny papier) nie można z nich fizycznie korzystać. Natomiast każda zainteresowana osoba może korzystać z nich dzięki temu, że biblioteka zdigitalizowała je i udostępniła w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Od lat te właśnie pozycje należą do najchętniej klikanych i wyszukiwanych pozycji w katalogu. Możliwość dostępu online jest szczególnie ważna dla osób mieszkających poza Gdańskiem, a w czasie pandemii ta opcja okazała się dla wielu wybawieniem. Zachęcamy do odkrycia potencjału zbiorów cyfrowych.
– Dawno, dawno temu, w czasach, gdy nie obowiązywało jeszcze RODO, ważne miasta wydawały corocznie książki, w których publikowano imienne spisy mieszkańców z ich adresami. Tak było również w Gdańsku. Dziś gdańskie książki adresowe, tzw. Adresbuchy, są świadectwem dawnego życia w mieście. I są dostępne w Internecie! Warsztaty z dr Moniką Płuciennik będą doskonałą okazją do uzupełnienia drzew genealogicznych i poznania meandrów życia w XIX i XX wiecznym Gdańsku – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.
Książki adresowe - skarbnica wiedzy o dawnych gdańszczanach i ich mieście. Warsztaty genealogiczne Medialabu Gdańsk, 25 marca, godz. 18.00.
Spotkanie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: https://instytutkulturymiejskiej.clickmeeting.com/897295147/register. Liczba miejsc ograniczona.
Monika Płuciennik - doktor nauk historycznych. Do lutego 2019 roku pracowała jako kustosz w oddziale akt dawnych Archiwum Państwowego w Gdańsku. Obecnie kierowniczka Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego. Prezeska gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Pasjonatka genealogii, archiwistyki i muzyki dawnej.
Fot. Instytut Kultury Miejskiej