Kręć kilometry dla Gdańska – nagrody dla najlepszych
Za nami X edycja kampanii Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska. Jubileuszowa odsłona akcji przyniosła wiele rekordów. Rywalizacja zakończyła się 13 listopada, natomiast w piątek, 9 grudnia odbyła się uroczystość, podczas której wręczono nagrody laureatom. W wydarzeniu, wieńczącym tegoroczną edycję udział wzięła m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W 2022 roku konkurs trwał od 12 września do 13 listopada. Celem kampanii, podobnie jak w poprzednich latach, było zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w chłodniejszych jesiennych miesiącach, promocja zdrowego stylu życia i zmiana nawyków transportowych. Jubileuszowa edycja to 2 529 157 przejechanych kilometrów, prawie 300 tys. przejazdów, z czego przeszło 150 tys. to dojazdy do pracy i do szkoły. Najlepsza z uczestniczek wykręciła 20 025 punktów, natomiast wśród mężczyzn triumfował uczestnik, który na swoim koncie zebrał 26 241 punktów.
- Jestem z Was dumna i dziękuję za to, że wciągacie innych w jeżdżenie na rowerze. Cieszę się, że jesteście ambasadorami miasta Gdańska - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziś jubileuszowa gala, kolejny rok i kolejne pobite rekordy. Każdy z nas jest dumny, jak widzimy coraz więcej rowerzystów korzystających z roweru jako środka komunikacji. Bardzo ważne jest to, że dzięki tej akcji zaoszczędziliśmy 632 tony emisji CO2 i to jest o 77 ton więcej, niż w roku ubiegłym. W tym roku wykręciliśmy ponad 2,5 miliona kilometrów, a to więcej o 307 tysięcy km., niż w poprzednim roku. Jak wiecie, ubiegamy się też o organizację największej światowej konferencji rowerowej, jaką jest Velo City. W połowie stycznia wszystko się okaże. Trzymajcie kciuki! - dodała prezydent Gdańska.
Jubileuszowa i rekordowa
Kampania Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska z roku na rok zyskuje na popularności, o czym świadczą kolejne rekordy. Dziesiąta odsłona akcji przyniosła ich prawdziwy wysyp. W tegorocznej rywalizacji wzięły udział 443 firmy, 39 szkół średnich, 9 uczelni i 35 dzielnic, co dało łącznie 4631 aktywnych uczestników, którzy wykręcili ponad dwa i pół miliona kilometrów! Gdyby ten dystans został pokonany przy pomocy samochodów, do atmosfery zostałoby wyemitowane ponad 600 ton CO2. W trakcie trwania akcji uczestnicy spalili ponad 74 miliony kalorii! Niemal w każdej z powyższych kategorii udało się poprawić wynik osiągnięty w poprzedniej edycji kampanii. Do udziału w konkursie zgłosiło się aż o 49 firm więcej niż przed rokiem. Do rywalizacji dołączyło też 9 kolejnych szkół średnich. Dzięki temu kilometry kręciło o 130 osób więcej niż w 2021 roku. Wszyscy oni spalili o 7 milionów kalorii więcej. Rekord padł też w kategorii niewyemitowanego CO2. Tu zanotowano wzrost aż o 77 ton spalin, które dzięki zamianie samochodu na rower, nie trafiły do atmosfery.
Gratulacje i dyplomy dla laureatów
W piątek, 9 grudnia w odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznej edycji kampanii Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
Dla uczestników, którzy wykręcili najwięcej punktów ufundowano nagrody:
- pamiątkowe sakwy rowerowe z odblaskowym logo kampanii – nagroda główna konkursu,
- butelki termiczne z grafiką kampanii,
- skarpetki z motywem rowerowym,
- bony do 4 gdańskich sklepów rowerowych,
- mobilny serwis rowerowy - dla trzech zwycięskich szkół średnich,
- nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom dla zwycięskich firm z każdej kategorii wielkościowej
- zwycięska dzielnica – stojaki rowerowe (nagroda wręczana od 2021 roku)
- nagrody niespodzianki dla pierwszej 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej (akcesoria rowerowe).
Przed rozpoczęciem kampanii i w jej trakcie, dwa razy w tygodniu, przy drogach rowerowych w Gdańsku, stały namioty promujące grę. Dla każdego aktywnego uczestnika, który przyjechał na rowerze, hulajnodze lub rolkach czekały rozgrzewające niespodzianki oraz możliwość skorzystania z serwisu rowerowego.
Nagrody dla najlepszych
Nagrody w konkursie wręczone zostały w kategoriach: indywidualnej, firmy, szkoły średni, uczelnie i dzielnice. Wyniki rywalizacji zespołowej przedstawiały się następująco:
Najbardziej rowerowa firma w kategorii największych firm
- Rafineria Gdańska Sp. z o.o.
- Urząd Miejski w Gdańsku
- Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego S. A.
Najbardziej rowerowa firma w kategorii dużych firm
- Remontowa Shipbuilding S.A.
- Carrier Fire & Security Polska Sp. z o.o.
- Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Najbardziej rowerowa firma w kategorii średnich firm
- Multiconsult Polska Sp. z o.o.
- Sto2 Sp. z o.o. (Pyszne.pl)
- Automatic System Engineering Sp. z o.o.
Najbardziej rowerowa firma w kategorii małych firm
- Sigma – Projekt s.c.
- Rada Dzielnicy Brzeźno
- Omega Pilzno ITiS Godawski & Godawski Sp. z o.o.
Najbardziej rowerowa firma w kategorii mikro firm
- R&S Adventure Grzegorz Reszka
- Studio Informatyczne „ADAM” Adam Niedźwiadek
- „VITALITY” Joanna Matyjek-Macholla
Najbardziej rowerowa szkoła w kategorii szkół średnich
- Liceum Ogólnokształcące British International School Gdańsk
- High International School of Gdańsk
- Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia nr 20 w Gdańsku
Najbardziej rowerowa gdańska uczelnia wyższa
- Powiślańska Szkoła Wyższa w Gdańsku
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Najbardziej rowerowa dzielnica
- dzielnica Olszynka
- dzielnica Młyniska
- dzielnica Wzgórze Mickiewicza
Rowerem się opłaca
Udział w zabawie miał charakter indywidulany, ale można też było rywalizować zespołowo, przyłączając się do gry na poziomie firmy, uczelni, szkoły średniej, grupy czy dzielnicy. Tak samo, jak w poprzednich edycjach, na najbardziej aktywnych rowerzystów czekały niespodzianki. Wprawdzie każdy wykręcony kilometr to punkt, który przybliżał do jej zdobycia, jednak nie można było zapominać o tym, że prawdziwą nagrodą jest nasza kondycja, zdrowie, odporność i czyste środowisko. Rower to nie tylko najszybszy środek transportu na dystansie do 5 km, to również oszczędności i więcej czasu dla siebie, gdyż unikamy korków i możemy zaparkować praktycznie wszędzie bez dodatkowych opłat.
fot. media.gdansk