mobile

Kościół przy ulicy Armii Krajowej 46 w rejestrze zabytków

fot. Wames/ Wikimedia Commons

W środę 30 listopada odbyła się uroczystość symbolicznego zawieszenia tabliczki zabytku na budynku kościoła kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość związana jest z wpisaniem kościoła parafialnego do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przypieczętowała to decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku (nr w rejestrze wojewódzkim A-1927).

TAGI
Kościół przy ulicy Armii Krajowej 46 w rejestrze zabytków

Dzisiaj, po 50 latach od konsekracji tego kościoła, która miała miejsce dokładnie 30 listopada 1966 roku, spotykamy się tutaj w tym miejscu, by w sposób symboliczny umieścić przed wejściem do kościoła znak zabytku. To ogromne wyróżnienie dla tego obiektu, ale także znak opieki miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków - przywitał gości proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Jacek Bramorski.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został według projektu z 1956 r. znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza. Powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich, a jego forma architektoniczna mieści się w nurcie modernizmu.

To jest obiekt zbudowany po II wojnie światowej - podkreślił wiceprezydent Marek Stępa. I dodał - Z tym ciągle jeszcze musimy się oswajać, z pewnym stereotypowym myśleniem, które wynieśliśmy z dzieciństwa, że zabytek to coś, co zbudowano kiedyś, bardzo dawno temu. Tymczasem nowa szkoła, nowe podejście mówi nam, że jako obiekty warte ochrony należy traktować wszystkie wybitne dzieła, wtedy kiedy ta wybitność zostanie zidentyfikowana. Tego trendu dziejącego się w Europie i na świcie nie przegapiliśmy i mamy już w Gdyni kilka obiektów, które zostały zbudowane w drugiej połowie XX wieku i są wpisane do rejestru zabytków, jak chociażby budynek YMCA.

Skromny wystrój elewacji jest odzwierciedleniem trudności w pozyskaniu wszelkich materiałów budowlanych, dlatego wykończono ją tynkiem w odcieniach szarości i oblicowano częściowo kamieniami polnymi. Te ostatnie to dar serca parafian, którzy pragnęli mieć swój skromny wkład w budowę świątyni. Wnętrza kościoła zdobią m.in. kolorowe mozaiki autorstwa artysty plastyka Bogumiła Marszala. Są one charakterystycznym elementem wystroju.

Świątynia ma wielkie znaczenie symboliczne dla Gdyni i Wybrzeża. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza. Z kościołem związana jest nierozerwalnie postać księdza proboszcza Hilarego Jastaka.

Warto dodać że, zakończono ważny etap prac remontowych przy wieży i latarni. Wpis w wojewódzkim rejestrze zabytków otwiera drzwi do ubiegania się o dotacje na kolejne prace remontowe.

 

Źródło: materiały prasowe Gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda