mobile

Koronawirus. Osiem nowych zakażeń w Polsce, ale nie na Pomorzu

Służby sanitarno-epidemiologiczne (sanepid) i służby medyczne w Gdańsku i na Pomorzu monitorują skalę zagrożenia epidemią koronowirusa. Na razie mamy w regionie ośmioro zdiagnozowanych chorych, informacji o nowych przypadkach brak. W środę rano, 18 marca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ośmiu nowych przypadkach, wykrytych w innych regionach. W kraju jest już w sumie 246 zakażonych osób, dotychczas pięć osób zmarło.

inf.prasowa
Koronawirus. Osiem nowych zakażeń w Polsce, ale nie na Pomorzu

Z INFORMACJI MINISTERSTWA ZDROWIA, ŚRODA 18 MARCA, GODZ. 8.30:

Zdiagnozowano ośmioro nowych chorych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 246/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Dziś szpital ma opuścić pierwsza osoba, która przeszła zakażenie koronawirusem i jest już zdrowa.

 

Dobowy raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku

Informacja z dnia 17 marca 2020 roku związana z COVID-19 (zapaleniem płuc spowodowanym nowym koronawirusem SARS-CoV-2) w województwie pomorskim podana o godz. 18.23:

liczba osób poddanych kwarantannie domowej - 671
liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 11
ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 2874
liczba próbek zbadanych w ostatnich 24 godzinach w Laboratorium WSSE w Gdańsku dla woj. pomorskiego - 58
liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku dla woj. pomorskiego łącznie - 239
liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach dla woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego - 63
liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie dla woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego - 334
liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni - 8

Zalecenia i wytyczne Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - nowych zaleceń i wytycznych nie wydawano
Wszystkie osoby z kontaktu z osobami, u których potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, zostały objęte kwarantanną domową.

 

Zamknięta część szpitala Copernicus przy ul. Nowe Ogrody i Powstańców Warszawskich

Część oddziałów szpitala Copernicus (Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz część Oddziału Ratunkowego) została we wtorek, 17 marca, poddana kwarantannie. Zamknięcie oddziałów spowodowane jest wykryciem koronawirusa u jednego z pacjentów.

Pacjent Copernicusa to jedna z osób, którą tego dnia rano wymieniono w raporcie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Do szpitala Copernicus zgłosił się z przyczyn nie związanych z objawami infekcji COVID-19. O podejrzeniu choroby zdecydował wynik badania obrazowego. Dlatego pobrano próbki w kierunku wykrycia koronawirusa i przesłano do Sanepidu.

Mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP: 

- Część oddziałów szpitala Copernicus została poddana kwarantannie. To zamknięcie wynikało z potwierdzenia wykrycia koronowirusa u jednego z pacjentów. Pacjent ten trafił do szpitala kilka dni temu z innego powodu, nie był podejrzany o bycia nosicielem, nie przejawiał też objawów infekcji wirusem Natomiast o wykonaniu tych badań przesądził wynik badań obrazowych. W związku z czym przeprowadzono test na obecność wirusa, który po dwóch dobach przyszedł dodatni. Oznacza to konieczność przeprowadzenia analizy, w których miejscach ten pacjent przebywał, z kim się kontaktował i przeprowadzenie procedur w ramach kwarantanny.

Badanie potwierdziło, że pacjent jest zarażony koronawirusem, wobec czego został przewieziony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Natomiast miejsca, w których przebywał w szpitalu Copernicus (w tym również pacjenci i personel) zostały poddane kwarantannie.

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda