Konkurs „Przyjazne dzielnice” rozstrzygnięty
Poznaliśmy zwycięskie projekty pierwszej, pilotażowej edycji konkursu dla rad dzielnic „Przyjazna dzielnica". Na realizację 53 zadań nastawionych na integrację mieszkańców poszczególnych dzielnic miasto przeznaczy 391 019 zł.
Warsztaty teatralne, dzień sąsiada, kurs samoobrony dla kobiet, turniej szachowy, puchar w biegach dla dzieci i młodzieży – to tylko namiastka zwycięskich projektów, które już niebawem urozmaicą życie gdynian. Pozwolą one na większą integrację mieszkańców, a także ciekawą i pożyteczną organizację ich wolnego czasu.
Konkurs „Przyjazna dzielnica" obejmuje działania kulturalne, sportowe, społeczne, podnoszące poczucie bezpieczeństwa, a także działania prorodzinne. Jego idea narodziła się w trakcie ewaluacji Budżetu Obywatelskiego. Uznano, że gdynianom warto dać również możliwość realizacji projektów miękkich – czyli skierowanych bezpośrednio do mieszkańców pomysłów, które nie wiążą się z remontami, budowami czy inwestycjami.
Pilotażowa forma projektu pozwoliła na przećwiczenie poszczególnych jego kroków. A już niedługo przyjdzie czas na zasadniczą edycję „Przyjaznej dzielnicy", w której do podziału będzie 550 tys. złotych (25 tys. zł na każdą dzielnicę). Wybór projektów do realizacji będzie należał już do mieszkańców. Internetowe głosowanie zostanie zorganizowane w tym samym czasie, co głosowanie do Budżetu Obywatelskiego (we wrześniu).
Istotą pomysłu jest współpraca. Gospodarzem tego procesu będą rady dzielnic, których zadaniem jest stworzenie lokalnej sieci – partnerstwa na rzecz działań lokalnych. W skład takiego partnerstwa mogą wejść np. rada dzielnicy, biblioteki, szkoły, samorządy uczniowskie, rady rodziców, kluby seniora, lokalne organizacje pozarządowe, parafie, spółdzielnie, MOPS, CAS, Gdyńskie Centrum Sportu, Zarząd Komunikacji Miejskiej itp. To rada dzielnicy ma zadecydować, który wniosek trafi pod głosowanie – tłumaczy Paweł Brutel, gdyński radny.
Źrófło: prasowu UM Gdynia