Konkurs o Gdańskim Żurawiu
„Żegnamy, by znów powitać” - konkurs pod takim hasłem organizuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Aby wziąć udział, wystarczy podzielić się swoimi wspomnieniami dotyczącymi Żurawia i jego otoczenia, w jednej z trzech kategorii: plastycznej, fotograficznej i literackiej. Konkurs adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia. Prace należy przesyłać w formie elektronicznej do 24 października.
Przed pracownikami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku spore wyzwanie - remont i zupełnie nowa wystawa w Żurawiu. Z tego też powodu słynny oddział pozostaje zamknięty. Na efekt prac przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, więc póki co muzealnicy chcą sięgnąć pamięcią do przeszłości i namówić mieszkańców Trójmiasta i turystów do sentymentalnych wspomnień - dlatego zapraszają do udziału w konkursie „Żegnamy, by znów powitać”.
- Żuraw to nieodłączny symbol Gdańska. Znamy go z licznych publikacji wydawniczych, zdjęć i pocztówek. Monumentalny budynek związany jest z dawnym portowym życiem Gdańska, od wieków także wprowadza turystów w zachwycenie. Na fali tej popularności chcemy, aby mieszkańcy regionu i turyści sięgnęli pamięcią do osobistych wspomnień związanych z Żurawiem - mówi Kamila Jezierewska, zastępca kierownika Działu Edukacji NMM.
Zadanie w konkursie „Żegnamy, by znów powitać” polega na podzieleniu się wspomnieniami i wrażeniami związanymi z Żurawiem lub jego otoczeniem - portem nad Motławą. Zrobić to można w jednej z trzech kategorii: plastycznej, fotograficznej i literackiej.
- W związku z przebudową Żurawia planowaliśmy na początku, żeby były to wspomnienia dotyczące czasu zniszczeń obiektu i jego powojennej odbudowy. Ale postanowiliśmy rozszerzyć temat - dodaje Kamila Jezierewska. - Na pewno wielu z nas ma mnóstwo ciekawych wspomnień związanych z gdańskim zabytkiem - pierwsze wizyty w Muzeum, dziecięce zachwyty, dorosłe wzruszenia. To mogą być wspomnienia dotyczące okresu przekształcenia Żurawia w Muzeum Morskie, ze szkolnych wycieczek czy romantycznych spacerów w tej okolicy. Zachęcamy, by nie skupiać się na samym budynku, ale również na jego otoczeniu. Żuraw jest sercem gdańskiego portu, więc także i sam port może być tematem pracy konkursowej, podobnie jak budynki wokoło i wydarzenia historyczne, które miały miejsce w tej części Gdańska.
Technika wykonania pracy plastycznej jest dowolna, a jeden autor może przesłać jedną pracę; natomiast fotografie mogą być wykonane w technice cyfrowej albo analogowej, zaś jeden autor może przesłać do 10 zdjęć. W kategorii literackiej przyjmowane są utwory w dowolnej formie - wiersz, opowiadanie, legenda, własna historia. Uczestnik może przesłać do 3 utworów.
Jury Konkursu, powołane przez organizatorów, oceniając kryteria, takie jak: zgodność tematyki, pomysłowość i oryginalne ujęcie tematu, estetykę pracy oraz samodzielność wykonania, zakwalifikuje wybrane prace z każdej kategorii na wystawę pokonkursową - w formule zaproponowanej przez Muzeum. Dla najlepszych prac z każdej kategorii zakwalifikowanych na wystawę, zostaną przyznane 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Swoją nagrodę przyzna także Młodzieżowa Rada Muzeum.
Konkurs adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia, w tym osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Prace należy przesyłać w formie elektronicznej do 24 października na adres e-mail: edukacja@nmm.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 listopada, na stronie internetowej Muzeum oraz na Facebooku instytucji.
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: www.nmm.pl.
Fot. mat. Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku