Konkurs – jak zmniejszyć skutki zmian klimatycznych
Efekty globalnego ocieplenia są coraz bardziej odczuwalne w mieście. Gdynia od lat stara się zarówno zmniejszać emisję CO2, która odpowiada za wzrost temperatury na Ziemi, jak i ograniczać skutki zmian, które już zaszły i adaptować do nich miasto. Najnowszym działaniem w tym kierunku jest konkurs, który ma wyłonić najlepsze projekty ograniczające skutki zmian klimatu.
– Pokazują to statystyki, ale doświadczamy też tego sami. Jest coraz cieplej, a upały bywają i u nas mordercze. Zmiany klimatu to również coraz częstsze nawalne deszcze. Intensywność, która kiedyś występowała raz na kilkadziesiąt lat, dziś jest spotykana nawet po kilka razy w ciągu sezonu. Ich skutki widać po infrastrukturze. Dlatego musimy robić wszystko, by zmiany klimatyczne spowolnić oraz żeby się do tych zmian przygotować i przystosować – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, odpowiedzialny w mieście m.in. za środowisko.
Podejmując różne działania na rzecz klimatu, miasto czerpie wiedzę, pomysły i inspiracje z wielu źródeł. Od listopada 2020 roku trwa „Gdyński dialog o klimacie”, podczas którego samorządowcy pytają ekspertów i gdynian o ich pomysły na walkę ze skutkami globalnego ocieplenia i wciągają we wspólne inicjatywy lokalne społeczności.
Kolejnym krokiem w kierunku zmniejszenia skutków zmian klimatu jest ogłoszony przez prezydenta Gdyni konkurs na wdrażanie dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej w 2021 roku, który skierowano do organizacji pożytku publicznego.
Konkurs stawia kilka celów merytorycznych, takich jak:
- strategiczne działania na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym w mieście;
- działania lokalne i kolektywne angażujące mieszkańców i dające im poczucie sprawczości;
- edukacja w zakresie skutków zmian klimatu i sposobów zapobiegania;
- działania wpisujące się w strategię miasta na rzecz zapobiegania zmian klimatu;
- estetyzacja przestrzeni publicznej;
- wprowadzenie w tkankę miejską zrównoważonych sposobów projektowania i korzystania z przestrzeni;
- wpisanie się w scenariusze rozwoju miast przyszłości;
- promocja dobrych praktyk projektowych z zakresu wzornictwa przemysłowego i grafiki użytkowej w przestrzeni miejskiej.
Oferty powinny uwzględniać co najmniej jedno z wyzwań mieszkańców Gdyni, którymi są: zrównoważone zakupy, niemarnowanie jedzenia, jakość powietrza, segregacja śmieci w przestrzeni publicznej i prywatnej, elektroodpady, naprawa i drugie życie przedmiotów, zasoby wodne/walka z suszą, zrównoważony transport, tereny zielone i dbanie o florę i faunę w mieście, zanieczyszczenie światłem i oszczędzanie energii.
Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania: 150 000,00 złotych.
Konkurs realizowany jest wspólnie z PPNT Gdynia | Centrum Designu.
Oferty konkursowe można składać poprzez system www.witkac.pl do 12 kwietnia 2021.
Więcej o konkursie na stronie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Źródło: UM Gdynia