Koncerty z widokiem na świat
Podczas czwartej edycji Koncertów z widokiem na świat, zapraszamy w podróż przez różne gatunki i style muzyczne. Chcemy pokazać, że pasja łączy ludzi bez względu na pochodzenie, a dobre brzmienie nie zna granic. Zaczynamy 26 lipca.
W tym roku kierujemy nasze spojrzenie na Wschód. Tradycyjnie zaprosiliśmy do współpracy artystów, którzy reprezentują różnorodne style, gatunki i brzmienia, odzwierciedlające trendy we współczesnej światowej muzyce. Zaprezentujemy próbkę muzycznych osiągnięć naszych sąsiadów, a zarazem przedstawicieli najliczniejszych grup mniejszościowych w Trójmieście.
Na tarasie Muzeum Emigracji zagrają: 26.07 - Mustelide | 9.08 - Panivalkova | 23.08 - Human Tetris
Podczas pierwszego koncertu zabieramy gości na białoruskie sceny klubowe za sprawą Mustelide. Pod tym pseudonimem ukrywa się, zwana królową electro popu, Natalia Kunitskaya, producentka muzyczna, dj'ka i autorka tekstów z Mińska. Mustelide podbija nie tylko rodzime, ale także światowe sceny. Grała podczas Reeperbahn Festival w Hamburgu, Tallinn Music Week, MENT Ljubljana, Music & Media Finland, Vilnius Music Week, Moscow & St. Petersburg Music Week, Jetlag Festival USA, Atlas Weekend, Stereoleto, Wschód Kultury i wielu innych.
Jej delikatny głos rozbrzmiewający w rodzimym języku koresponduje z nowoczesnymi eksperymentami muzycznymi wykorzystującymi w kompozycjach odgłosy codzienności i miksującymi tak egzotyczne dźwięki, jak nawoływania sów i pieśni flamenco. Mustelide otworzy tegoroczny cykl Koncertów z widokiem na świat i 26 lipca zelektryzuje publiczność zgromadzoną na tarasie widokowym Muzeum Emigracji w Gdyni.
Kolejne koncerty zabiorą nas w muzyczną podróż na Ukrainę i do Rosji. W sierpniu na deskach tarasu widokowego zaprezentuje się ukraińskie, kobiece, multi-instrumentalne trio Panivalkova. Swój styl nazywają delikatnym minimalizmem, w tekstach śpiewanych w pięciu językach pobrzmiewają ironia i czułość, a ich muzyka to energetyczna i pełna pasji fuzja indie-rocka, etno i popu. Usłyszymy 7 instrumentów w tym fortepian, ukulele, kastaniety, akordeon, klawisze i kołyszące wokale trzech artystek, które na scenie robią kolorowe zamieszanie. Panivalkova wystąpi w muzeum 9 sierpnia.
Ostatni z artystów pochodzi z Rosji. Human Tetris to czteroosobowa grupa z Moskwy, która dla odmiany, reprezentuje twarde, gitarowe, post-punckowe brzmienie. Zespół powstał w 2009 roku i niespodziewanie rozpadł się po pierwszej, europejskiej trasie koncertowej. Reaktywacja w roku 2016 przyniosła nowe twarze i odświeżone brzmienie, które usłyszymy na tarasie muzeum 23.08 podczas ostatniego koncertu z cyklu.
Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić w kasie Muzeum Emigracji oraz online. Szczegóły wkrótce.
Pasmo koncertów na tarasie Muzeum Emigracji z widokiem na gdyński port zostało zainaugurowane w wakacje 2015 roku, kiedy mogliśmy posłuchać pochodzącego z Portugalii Joao de Sousa & Fado Polaco, niemiecko-polskiej formacji Eric Shoves Them in His Pockets i obsypanej nagrodami polskiej wokalistki Kari, nagrywającej w Londynie. Kolejny rok przyniósł inspirację w postaci zespołów, które mając różnorakie doświadczenia emigracyjne pokazały jak rozwijają one artystyczną świadomość i pozwalają przekraczać granice. Rok później na muzealnym tarasie wystąpiły BeMy – francuski zespół indie rockowy o polskich korzeniach, hipnotyzujące polsko-brytyjskie trio Sister Wood oraz inspirujący się folkowymi rytmami polsko-kanadyjski duet Paula I Karol. Zeszłoroczne koncerty zdominowały elektroniczne brzmienia młodych zespołów w postaci The KDMS, Buslav oraz Young Stadium Club.