Kolejna Mobilna Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych (OZON) w Gdańsku
Rozpoczęła się kolejna mobilna zbiórka odpadów niebezpiecznych (OZON), trwająca od 9 września do 21 października. Inicjatywa ta umożliwia mieszkańcom bezpieczne i odpowiedzialne pozbycie się odpadów niebezpiecznych, które nie mogą być wyrzucane do standardowych pojemników śmieciowych ani altanek śmietnikowych. Mieszkańcy mają różne opcje pozbycia się takich odpadów, w tym korzystanie z PSZOK, sklepów, lub specjalnych punktów zbierania, zapewniających bezpieczną utylizację tych materiałów
Rozpoczęła się kolejna mobilna zbiórka odpadów niebezpiecznych (OZON) w sobotę, 9 września, trwająca aż do 21 października. Jest to jedna z metod umożliwiających mieszkańcom bezpieczne i odpowiedzialne pozbycie się niebezpiecznych odpadów, które nie mogą być w żadnym przypadku wrzucane do standardowych pojemników czy altan śmietnikowych.
– Niektóre odpady, takie jak igły, strzykawki z domowych iniekcji, resztki farb czy przepracowane oleje silnikowe, muszą trafiać do specjalistycznych zakładów, bo tylko tam, w bezpieczny dla środowiska sposób, mogą zostać zutylizowane. Dlatego odbierane są od mieszkańców w ramach odrębnych zbiórek i usług dodatkowych – wyjaśnia Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Wielu z nas ma w domu czy piwnicy odpady niebezpieczne. Jeżeli chcemy ich się pozbyć, musimy pamiętać, aby robić to w sposób odpowiedzialny. Dlatego zachęcamy do korzystania z miejskich usług, w tym również z Objazdowej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych.
Rozpoczęła się nowa mobilna akcja zbierania odpadów niebezpiecznych (OZON) w dniu 9 września i potrwa aż do 21 października. Ta inicjatywa stanowi sposób, aby mieszkańcy mogli bezpiecznie i odpowiedzialnie pozbyć się odpadów niebezpiecznych, które absolutnie nie powinny być wyrzucane do zwykłych pojemników na śmieci ani do altanek śmietnikowych.
Mieszkańcy mają różne możliwości pozbycia się odpadów niebezpiecznych. Przydatny jest codzienny dostęp do PSZOK, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Zakładach Utylizacyjnych. Wkrótce jedna z tych placówek zostanie przekształcona i nazwana "Sorterownią Szadółki" jako część nowej sieci Gdańskich Sorterowni, z planowanym otwarciem punktu na Rudnikach przy ul. Elbląskiej.
Zgodnie z polskimi przepisami, niektóre rodzaje odpadów niebezpiecznych można oddać w sklepach spożywczych lub marketach. Często w tych miejscach znajdziemy pojemniki na zużyte żarówki, świetlówki, tusze do drukarek czy baterie. W sklepach sprzedających akumulatory samochodowe i sprzęt RTV/AGD obowiązuje również obowiązek przyjęcia zużytego sprzętu, jeśli kupujemy nowe urządzenie tego samego rodzaju.
Odbiór elektroodpadów o dużych gabarytach, takich jak zmywarki, pralki czy lodówki, odbywa się w domach przez Gdańskie Usługi Komunalne (GUK) bez dodatkowych opłat, wystarczy umówić się na odpowiedni termin. Natomiast mniejsze elektroodpady można umieszczać w czerwonych pojemnikach na elektroodpady, dostępnych w ponad 100 miejscach w różnych częściach miasta.
OZON, czyli Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych, to inicjatywa prowadzona przez Gdańskie Usługi Komunalne (GUK), która ma na celu zbieranie i utylizację różnych rodzajów odpadów niebezpiecznych. Do utylizacji można przekazywać następujące przedmioty i opakowania:
- Termometry, lampy rtęciowe i świetlówki.
- Środki ochrony roślin i ich opakowania.
- Rozpuszczalniki i odczynniki chemiczne.
- Farby, lakiery oraz opakowania po nich.
- Smary i środki do konserwacji drewna oraz metali.
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, takie jak niesprawne telefony komórkowe, roboty kuchenne, suszarki, żelazka itp.
- Zużyte baterie i akumulatory.
- Przepracowane oleje.
- Przeterminowane lub częściowo wykorzystane leki.
- Igły, strzykawki i inne odpady o charakterze medycznym (pochodzące z gospodarstw domowych, zabezpieczone i zapakowane).
Działanie OZON umożliwia odpowiedzialne pozbycie się tych odpadów, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi, zapewniając, że zostaną one utylizowane w sposób bezpieczny.
fot. UMGda