Kino Letnie w Orłowie rusza za tydzień 26 czerwca - seanse od godz.21.30
Już za tydzień, w poniedziałek, wystartuje kolejna edycja najpiękniejszego kina plenerowego w Gdyni - Kina Letniego w Orłowie. Jest to cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem w magicznym otoczeniu mola w Orłowie, z widokiem na morze. Przez całe wakacje odbędzie się 10 pokazów w poniedziałki i wybrane wtorki, od 26 czerwca do 7 sierpnia włącznie. Zobaczyć będzie można filmy światowego formatu i najciekawsze pozycje minionego roku z największych zagranicznych festiwali filmowych
Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Gdyni Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Oskary czy Europejskie Nagrody Filmowe. Czeka nas więc wakacyjne kino w najlepszymi, najciekawszymi a niekiedy i najbardziej kontrowersyjnymi pozycjami filmowymi, ale zdecydowanie obowiązkowymi do objerzenia.
Na początek szalona szwedzka komedia
Na otwarcie cyklu zaprezentowany zostanie najgłośniejszy tytuł roku – „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Film, który zdobył nie tylko Złotą Palmę na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes, ale też kilka statuetek Europejskich Nagodów Filmowych jest szaloną komedią, bezlitosną satyrą społeczną, nie tylko na świat najbogatszych tego świata i świetną metaforą naszych czasów.
„W tym roku w programie filmowych satyr społecznych będzie zresztą dużo więcej. Przez ostatnie dwa lata widać wyraźnie taką tendencję w kinie europejskim – reżyserzy sięgają po satyrę, groteskę i czarny humor, żeby napiętnować i wyśmiać pewne zjawiska współczesnego świata.” – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektorka Programowa Kina Letniego w Orłowie.
Jakie filmy zobaczymy w tym roku?
W podobnej estetyce zrealizowana jest czarna komedia „Boscy” argentyńskich reżyserów Mariano Cohna i Gastóna Duprata, obnażająca próżność przemysłu filmowego i świata celebrytów. Świetne kreacje aktorskie stworzyli Penélope Cruz i Antonio Banderas.
Temat narcystycznego społeczeństwa i bohaterów za wszelką cenę starających się zdobyć popularność pojawia się również w czarnej komedii „Chora na siebie” norweskiego reżysera Kristoffera Borgliego. Film okazał się jedną z największych rewelacji ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes. To do bólu prawdziwa opowieść o tym, jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, by stać się popularnymi, co wydaje się bardzo aktualne w dobie ekspansji mediów społecznościowych.
Krytycznym okiem na świat bogatych mieszkańców Lazurowego Wybrzeża patrzy też reżyser Nicolas Bedos w francuskiej komedii „Maskarada”. To historia pary kochanków, którzy niczym współczesna wersja Bonny i Clyde szykują misterną intrygę, przekręt i zbrodnię.
W programie Kina Letniego w Orłowie pojawiły się również takie głośne tytuły jak: „Sundown” meksykańskiego reżysera Michela Franco, prezentowany na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji i nazywany jego objawieniem, choć nie zdobył Złotego Lwa. To film, który łączy thriller z love story w skąpanym słońcem Acapulco.
Kolejnym filmem jest niezwykle zmysłowy obraz „Paryż, 13 dzielnica” Jacquesa Audiarda, prezentowany w konkursie głównym Festiwalu w Cannes. To kolejny tytuł po „Frances Ha” czy „C’mon C’mon” dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli.
Widzowie zobaczą również „Bezmiar” włoskiego reżysera Emanuele Crialese z ostatniego Festiwalu w Wenecji, opowiadający osobistą historię o tożsamości i macierzyństwie, z wspaniałą kreacją Penelope Cruze czy sensacyjną komedię „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” z legendą kina Nicolasem Cagem i najgorętszym nazwiskiem tego lata Pedro Pascalem („The Last of Us”, „Mandalorian”). Kultowy aktor, grający samego siebie zostaje wciągnięty w sam środek kryminalnej intrygi.
W programie nie mogło zabraknąć filmu jednego z kultowych amerykańskich reżyserów - „Wieloryb” Darrena Aronofskiego. Jeden z bardziej poruszających filmów roku jest opowieścią o dramacie egzystencjonalnym. W główną rolę cierpiącego na chorobliwą otyłość i żyjącego od wielu lat w izolacji Charliego, wcielił się Brendan Frazer, który otrzymał za nią statuetkę Oskara.
Przed każdym seansem filmy krótkometrażowe
Każdy seans rozpocznie się od kilkunastominutowego bloku filmów krótkometrażowych -fabuł, animacji i teledysków -prezentowanych na festiwalach w Cannes, Wenecji czy Toronto.
Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.30. na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni, wejście na plażę nr 17 (dojście od ulicy Świętopełka lub Plażowej). W przypadku złych warunków pogodowych pokazy będą przenoszone na inny termin.
Bilety: 18 zł. Więcej informacji i zakup biletów www.kinoletnie.info.
Kino Letnie w Orłowie dofinansowane jest ze środków Miasta Gdyni.
Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Trójmiasto.pl, Chilli Zet, Magazyn Trójmiasto Prestiż. Partnerami projektu są: Kino Pro, Epson, Eurotrend, City Meble.
Program pokazów:
26.06.2023 / pn / 21:30 / W trójkącie
reż. Ruben Östlund, Szwecja, Wlk. Brytania, Francja, 2022, 150 min.
27.06.2023 / wt / 21:30 / Nieznośny ciężar wielkiego talentu
reż. Tom Gormican, USA, 2022, 105 min.
03.07.2023 / pn / 21:30 / Sundown
reż. Michel Franco, Francja, Szwecja, Meksyk, 2021, 82 min.
10.07.2023 / pn / 21:30 / Wieloryb
reż. Darren Aronofsky, USA, 2022, 117 min.
11.07.2023 / wt / 21:30 / Boscy
reż. Mariano Cohn, Gastón Duprat, Hiszpania, Argentyna, 2021, 114 min.
17.07.2023 / pn / 21:30 / Paryż, 13 dzielnica
reż. Jacques Audiard, Francja, 2021, 106 min.
24.07.2023 / pn / 21:30 / Chora na siebie
reż. Kristoffer Borgli, Norwegia, Szwecja, 2022, 95 min.
25.07.2023 / wt / 21:30 / Maskarada
reż. Nicolas Bedos, Francja, 2022, 142 min.
31.07.2023 / pn / 21:30 / Bezmiar
reż. Emanuele Crialese, Włochy, Francja, 2022, 97 min.
07.08.2023 / pn / 21:30 / Trzy tysiące lat tęsknoty
reż. George Miller, USA, 2022, 108 min.
fot.mat.org.