Jutro III Festiwal Ireny Jarockiej. Karminowy Motyl dla gdańszczanki Grażyny Łobaszewskiej
Trzecia edycja Festiwalu Ireny Jarockiej odbędzie się jutro - w sobotę, 5 sierpnia 2023, o godz. 20, na scenie Teatru Leśnego we Wrzeszczu. Gwiazdą wieczoru jest Grażyna Łobaszewska. Artystka odbierze nagrodę Karminowego Motyla i wykona swoje największe przeboje. Tego wieczoru rozstrzygnie się też finał konkursu wokalnego, w którym o nagrodę główną rywalizuje troje początkujących wokalistów. Na scenie pojawi się też Patrycja Raczkowska, zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu
Festiwal Ireny Jarockiej 2023
Wszyscy pamiętamy takie przeboje Ireny Jarockiej jak: Odpływają kawiarenki, Beatlemania story, By coś zostało z tych dni, Nie wrócą te lata, Śpiewam pod gołym niebem, Ślubne prezenty, Wymyśliłam Cię, Motylem jestem, Kocha się raz, Był ktoś, Gondolierzy znad Wisły, Piosenka spod welonu, Mój słodki Charlie, Kabała z siedmiu kart, To zdarza się raz, Otwórz serce i wiele innych.
Założeniem Festiwalu Ireny Jarockiej jest promowanie wokalistów, którzy dopiero wchodzą w świat muzyki. Stąd decyzja o zorganizowaniu konkursu wokalnego. Droga na deski Teatru Leśnego nie jest taka prosta - uczestnicy najpierw nadsyłają swoje zgłoszenia, a potem przechodzą eliminacje. Do ostatecznej rozgrywki Jury wybiera troje wokalistów, którzy podczas finału walczą o nagrodę główną. Główną nagrodą Festiwalu jest nagranie singla w studiu AudioPlanet.
Udział w konkursie pomaga młodym muzykom zaprezentować się szerszej publiczności, oswaja ze sceną, a ufundowane nagrody pieniężne i rzeczowe ułatwiają rozpoczęcie kariery. W tym roku, poza finansowymi nagrodami, na najlepszą wokalistkę czeka nagroda specjalna - udział w filmie o Irenie Jarockiej. Zwycięzca w nim zagra i zaśpiewa.
Każdego roku organizatorzy Festiwalu honorują też jedną z wybitnych polskich wokalistek, której wkład w rozwój i popularyzację muzyki jest niepodważalny.
W sobotę, 5 sierpnia 2023 roku Nagrodę Ireny Jarockiej – Karminowego Motyla odbierze Grażyna Łobaszewska. Gwiazda Festiwalu zaśpiewa też swoje największe przeboje.
W poprzednich edycjach nagrodzono Alicję Majewską i Wandę Małgorzatą Kwietniewską.
Tradycją festiwalu jest honorowanie wybitnych polskich wokalistek Nagrodą Ireny Jarockiej. Tegoroczna nagroda specjalna - Karminowy Motyl powędruje do rąk piosenkarki Grażyny Łobaszewskiej.
Grażyna Łobaszewska - królowa polskiego soul
To charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, obdarzona charakterystycznym głosem o niskiej, matowej barwie. Śpiewa utwory z pogranicza popu i jazzu, z urodzenia gdańszczanka.
Łobaszewska przyszła na świat 19 lipca 1952 r. w Gdańsku i nawet po przeprowadzce do Poznania nie wymeldowała się z Trójmiasta. Jej mama była pianistką, a tata – marynarzem, który kochał muzykę i grał w amatorskiej orkiestrze. Grażyna ukończyła więc szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV prowadzonego przez Renatę Gleinert.
Zadebiutowała w 1971 r. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, dorabiała w chórkach Haliny Frąckowiaki i Urszuli Sipińskiej, a gdy rok później zamieszkała w Poznaniu - jej kariera rozbłysła. W latach 80. i 90. Grażyna Łobaszewska stała się prawdziwą gwiazdą. Wszyscy nucili takie przeboje, jak: „Czas nas uczy pogody” (autorem był Jacek Cygan), „Całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę”, „Gdybyś”, czy „Brzydka ona, brzydki on”. Fantastycznie interpretowała utwory Niemena. Łobaszewska obdarzona jest niezwykłym głosem - Stanisław Soyka mawiał, że Łobaszewska ma najlepszy głos soulowy w Polsce. Porównywano ją też do takich wokalistek jak Aretha Franklin czy Billie Holiday.
Grażyna Łobaszewska jest laureatką srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Gdyni, wciąż koncertuje.
Wystawa poświęcona Irenie Jarockiej
Festiwalowi towarzyszy plenerowa, wędrująca po Polsce wystawa pt. “Twarze i piosenki Ireny Jarockiej”. Ekspozycja składa się z 20 plansz, na których prezentowane są fotograficzne portrety piosenkarki wykonane przez nieżyjącą już fotografkę i przyjaciółkę gwiazdy - Renatę Pajchel. Każde zdjęcie oznaczono kodem QR, który po zeskanowaniu odsyła nas do portalu YouTube, gdzie możemy posłuchać piosenki Ireny Jarockiej.
Renata Pajchel ukończyła Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, ale nigdy nie stanęła za kamerą. Została fotosistką i dokumentowała pracę największych polskich reżyserów. Pracowała przy ponad stu produkcjach. Nazywano ją nawet fotosistką Andrzeja Wajdy, bo na jego planie zdjęciowym spędziła prawie 30 lat. Uwieczniła pracę Andrzeja Wajdy przy „Wszystko na sprzedaż”, „Weselu”, „Ziemi obiecanej”, „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza”, ale też Krzysztofa Zanussiego („Iluminacja”, „Barwy ochronne”, „Spirala”), Janusza Zaorskiego („Zabawa w chowanego”, „Piłkarski poker”, „Panny i wdowy”), Janusza Morgensterna („Trzeba zabić tę miłość”), Wojciecha Marczewskiego („Ucieczka z kina Wolność”) czy Andrzeja Barańskiego („Parę osób, mały czas”).
Jako artystka fotografik uwieczniła czołowe postacie polskiej sceny i estrady, m.in. Irenę Jarocką.
fot.Grzegorz Mehring/gdansk.pl,Wikipedia