Jest zakaz wstępu do lasów w Gdyni
Jak informowaliśmy rano dziś zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego po tym, jak u martwych warchlaków z Karwin stwierdzono wirusa ASF. Są już pierwsze decyzje. Pierwszym działaniem mającym ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa jest zakaz wstępu do lasów na terenie Gdyni
Decyzja zapadła, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o wprowadzeniu całkowitego zakazu wstępu do lasów komunalnych, jak też wchodzących do zasobu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
O sytuacji, która do tego doprowadziła pisaliśmy tu: https://informator-pomorza.pl/artykul/warchlaki-z-karwin-nie-zostaly-otrute
Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?
Jak informuje gdyński magistrat, jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby. Nie należy zbliżać się do truchła. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika straży miejskiej na numer 986. Strażnicy skoordynują odbiór padliny przez firmy, które na podstawie umowy z miastem mają narzędzia, by bezpiecznie przetransporotwać padłe zwierzęta do chłodni, skąd zaplombowanym samochodem trafią do zakładu utylizacji. Należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę padłych zwierząt, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (pozwalający oszacować czas wydarzenia).
Należy pamiętać, że osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania. Ważne jest, aby mieszkaniec, który dokonał takiego odkrycia (i potencjalnie mógł mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie wchodził do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywał czynności związanych z oporządzaniem świń.
fot.pixbay