Janusz Majewski laureatem Platynowych Lwów 41. FFG!
24 września 2016 roku na gali zamknięcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę Platynowe Lwy otrzyma Janusz Majewski - jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. W 2015 roku na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni odebrał Srebrne Lwy za swój ostatni, znakomicie przyjęty film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".
Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej i reżyserii na PWSFTViT w Łodzi. Jako reżyser zadebiutował w 1966 roku, nagradzanym później Sublokatorem. Do najważniejszych tytułów w karierze artysty należą też: Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969 r.), Lokis (1970 r.), Zazdrość i medycyna (1973 r.), Zaklęte rewiry (1975 r.), Sprawa Gorgonowej (1977 r.), Lekcja martwego języka (1979 r.), Po sezonie (2005 r.) czy Mała matura 1947 (2010 r.).
Reżyserowi sporą popularność przyniósł serial Królowa Bona (1980 r.). A w 1982 roku reżyser zrealizował, nawiązujący do tego serialu, dramat historyczny Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny. Do najbardziej znanych filmów reżysera należy dyptyk C.K. Dezerterzy (1985 r.) oraz Złoto dezerterów (1998 r.). Janusz Majewski realizował również filmy telewizyjne, dokumentalne, a także spektakle Teatru Telewizji. Jego filmy zdobyły wiele nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Gdańsku i Gdyni, w Krakowie, Łagowie, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago, Panamie.
Kiedy przeglądamy filmografię Janusza Majewskiego, reakcją musi być pokora. Nie wiem, czy mamy w polskim kinie drugiego reżysera, który tak wspaniale połączyłby elegancję stylu z wszechstronnością zainteresowań. Majewski to reżyser-erudyta, reżyser-literat, a zarazem reżyser, który kilkoma pociągnięciami potrafi wykreować na ekranie pełny, oddychający życiem świat. Te światy były na przestrzeni lat różne, ale nie zmieniała się pieczołowitość i pasja, a także - powiedzmy to wprost - mądrość, z jaką pan Janusz te światy na ekranie kreował - podkreśla Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.
Nagroda Platynowe Lwy przyznawana jest przez Komitet Organizacyjny Festiwalu jako wyraz uznania za całokształt twórczości. Laureata nagrody proponuje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Wśród dotychczasowych laureatów są tak wybitni twórcy, jak: Jerzy Antczak, Witold Sobociński, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Jerzy Wójcik, Sylwester Chęciński i Tadeusz Chmielewski.
41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.