Janusz Kupcewicz nie żyje, piłkarz, medalista mistrzostw świata
Urodził się w Gdańsku w 1955 roku, piłkarską karierę zaczynał w Stomilu Olsztyn. Grał w Arce Gdynia, z którą zdobył Puchar Polski, Lechu Poznań, z którym wywalczył mistrzostwo Polski, francuskim AS Saint-Étienne i Lechii Gdańsk. W 1982 roku z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata. O śmierci Janusza Kupcewicza poinformował w poniedziałek, 4 lipca, rano Zbigniew Boniek.
Jeden z najlepszych polskich rozgrywających
Janusz Kupcewicz w reprezentacji Polski w latach 1976-1983 rozegrał 20 meczów, strzelił 5 goli. Grał na pozycji środkowego pomocnika, był jednym z najlepszych rozgrywających w historii polskiego futbolu. Na mistrzostwach świata w Hiszpanii zdobył decydującą bramkę w wygranym meczu z Francją 3:2, którego stawką było trzecie miejsce.
O jego śmierci w poniedziałek, 4 lipca, rano poinformował były prezes PZPN Zbigniew Boniek.
"Dostałem wiadomość o śmierci Janusza Kupcewicza. Jednego z najlepszych polskich rozgrywających. Kilka dni temu razem obchodziliśmy 40 lecie medalu MŚ w Hiszpanii. Niesamowite. R.I.P.
Smutne to. Kilka dni wcześniej wspólne zdjęcia, wspomnienia, ploteczki. Takie ciosy trudno znieś, przede wszystkim dla najbliższych. Szczere kondolencje dla Rodziny. Ps. Trzecia i decydująca bramka w Alicante na zawsze zostanie w pamięci."
pisał Zbigniew Boniek na Twitterze.
Grał w Arce, Lechu, Lechii...
Janusz Kupcewicz urodził się 9 grudnia 1955 w Gdańsku, karierę piłkarską zaczynał w Warmii Olsztyn, potem przeniósł się do Stomilu. Utalentowany pomocnik w 1974 roku trafił do Arki Gdynia, z którą debiutował w ekstraklasie. Z Arką osiągnął największy sukces klubu - Puchar Polski w 1979 roku.
Z Arki w 1982 roku przeszedł do Lecha Poznań, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Potem był zawodnikiem francuskiego AS Saint-Étienne, greckiej Larisy, w latach 1986-1988 Lechii Gdańsk oraz tureckiego Adanasporu, gdzie zakończył karierę.
Medal mistrzostw świata
Janusz Kupcewicz w reprezentacji zadebiutował w 1976 roku. Znalazł się w kadrze na mistrzostwach świata w 1978 roku, ale w Argentynie nie zagrał ani minuty. Pojechał także na mundial w 1982 roku. Najpierw był tylko rezerwowym, na boisku od pierwszej minuty pojawił się w trzecim meczu Biało-Czerwonym przeciwko Peru, wygranym 5:1. To był początek marszu Polaków po medal. W spotkaniu o trzecie miejsce z Francją, Janusz Kupcewicz najpierw z rzutu rożnego podał do Stefana Majewskiego, który strzelił na 2:1 a potem sam zdobył kapitalnego gola z rzutu wolnego. Polacy wygrali 3:2.
W sumie Kupcewicz w reprezentacji Polski w latach 1976-1983 rozegrał 20 meczów i strzelił 5 bramek.
Konsultant, trener, nauczyciel
Po zakończeniu piłkarskiej kariery był m.in. konsultantem sportowym w Arce Gdynia, był selekcjonerem futsalowej reprezentacji Polski, pracował w Lechii, Raduni Stężyca, Cartusii Kartuzy. Był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10 w Gdyni.
Z listy Platformy Obywatelskiej w 2006 roku kandydował do Rady Miasta Gdyni i rok później do Sejmu, z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego do sejmiku województwa pomorskiego w 2010 i do Sejmu w 2011. Bezskutecznie. W 2014 roku uzyskał mandat radnego sejmiku. W 2015 i 2019 ponownie, bezskutecznie, kandydował do Sejmu.
fot. Jerzy Bartkowski / KFP