mobile

Jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacji do liceów?

Mamy w Gdyni licea, do których w rekrutacji 200 punktów może nie wystarczyć, ale mamy też takie, do których bez problemu dostaną się uczniowie bez świadectwa z wyróżnieniem. Dziś podpowiadamy ósmoklasistom, którzy chcieliby zostać licealistami, jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacji. Publikujemy także progi punktowe, jakie obowiązywały w gdyńskich liceach ogólnokształcących w ubiegłym roku.

Informacja prasowa
Jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacji do liceów?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczyna się już w maju i budzi wiele emocji. Większość gdyńskich szkół średnich zorganizowała w tym roku drzwi otwarte, w których brała udział wyjątkowo duża liczba ósmoklasistów.
 

- Zapewne wiąże się to z tym, że podczas pandemii szkoły nie mogły organizować dni otwartych, tymczasem jest to doskonały sposób, aby przyjrzeć się bliżej wymarzonej szkole i sprawdzić, na ile dobrze się w niej czujemy - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Wybór szkoły średniej to często jedna z pierwszych ważnych decyzji, które mają wpływ na nasze życie. Dla młodych mieszkańców Gdyni, ten wybór może być z jednej strony trudny – mamy tak wiele świetnych szkół średnich, a z drugiej bezpieczny – w każdym liceum są bardzo dobrzy pedagodzy, którzy pomogą młodym ludziom w realizowaniu swojej drogi życiowej.


W trakcie rekrutacji przyszli licealiści mogą wybrać nawet pięć szkół średnich, a następnie ułożyć je według swoich preferencji. Wyboru muszą dokonać zanim jeszcze poznają ilość punktów, którą udało im się uzbierać. Jak więc to zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na szkolnej giełdzie?
 

- Warto wykonać prognozę swoich wyników: wynik najsłabszy versus wynik najmocniejszy. I zobaczyć, które ze szkół są dla nas w zasięgu możliwości – mówi Katarzyna Abramowicz, doradca edukacyjno-zawodowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, koordynator Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych i powiatowy konsultant ds. doradztwa zawodowego w Gdyni - Czym są progi punktowe? To częste pytania od dzieci i rodziców, czy są już progi tegoroczne? Próg punktowy jest to ilość punktów, które uzyskała ostatnia osoba na liście przyjętych osób do danej klasy. Od tej minimalnej ilości punktów można było zostać uczniem danej klasy.Tegoroczne progi punktowe będą widoczne po skończonej rekrutacji i będą źródłem szacowania dla przyszłorocznych absolwentów. Wahania w progach punktowych, zależą od trendów i popularności  szkół lub profili. Wpływ mają także rankingi, gdyż wielu rodziców zwraca na nie uwagę (np. ranking "Perspektyw"). Warto zwrócić uwagę, że w tegorocznej rekrutacji pojawiają się w szkołach ponadpodstawowych nowe profile klas, dlatego zachęcam do bieżącego śledzenia stron szkół, którymi jest się zainteresowanym.


W tym roku w Gdyni można wybrać 5 szkół - co jest nowością. W każdej z nich mamy możliwość wyboru dowolnej ilości klas profilowanych (tzn. w jednej szkole możemy wybrać kilka profili np. matematyczny i matematyczno-fizyczny - bez względu na ilość wybranych profili to nadal będzie jeden wybór).

Bieżące informacje, a także progi punktowe znajdują się na padlecie doradczym ppp1 i ppp2.

Gdyński przewodniki po szkołach średnich:
Giełda szkół - ucz się #wGdyni!
Informator dla ósmoklasistów

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda