mobile

Jak spędzić weekend w Gdyni

Ten weekend to wisienka na torcie dla cierpliwych. Po pandemii w pełnym formacie wraca Festiwal Kultur Świata Globaltica. A bulwar Nadmorski zaleje fala książek, bo nadciąga Plener Literacki. Ucieszymy też miłośników gdyńskiej architektury – Stanisław Ziołowski, człowiek, bez którego nie byłoby ikonicznej sylwetki Bankowca, będzie miał odtąd swoją ulicę.

Informacja prasowa/ gdynia.pl
Jak spędzić weekend w Gdyni

Globaltica 2022


Do 16 lipca na Kolibkach potrwa 17. edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica.
W programie koncerty i wydarzenia towarzyszące: Troye Zillia, Bab L'Bluz, Cimarrón, Liraz,Potańcówka z Kapelą Brodów, Alba Gil Aceytuno, Christine Salem, Le Mali 70, Kumbia Boruka, Afterparty z DJ Mukambo, Strefa Zasilania Umysłu (joga, spotkania z filozofią, prelekcje, mindfullness), aktywności w parku.

Bilety i karnety w sprzedaży na:
https://globaltica.interticket.pl/program/6972.
 

Wielkie święto czytelnictwa


W dniach 15-17 lipca odbędzie się Plener Literacki. To trzy dni literackiego święta, którego niezmiennymi atutami są: różnorodne grono wydawców, spotkania ze znakomitymi pisarzami i ludźmi kultury, atrakcje dla dzieci, lokalizacja na bulwarze Nadmorskim i w Muszli Koncertowej, bezpłatny wstęp oraz wyjątkowa, w ocenie wydawców, autorów i niezawodnej gdyńskiej publiczności, atmosfera wydarzenia.
Wśród znakomitych autorów – gości Pleneru, którzy w tym roku przyjadą do Gdyni, są m.in.: Łukasz Orbitowski, prof. Jerzy Bralczyk, Zyta RudzkaKrystyna Kurczab-RedlichVincent V. Severski, Maciej SiembiedaMałgorzata StarostaGrzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-DobrzanieckiTomasz StawiszyńskiKarolina SulejKatarzyna BarlińskaBarbara KosmowskaPrzemek StarońMaria BanaszakMaja Wolny, Marek Przybylik i Wojciech MarkiewiczRafał SkąpskiJanna LaprusPaulina Mechło, Olga Kordys-KozierowskaIwona Kienzler.
Z ofertą książek w doskonałym wyborze czeka blisko 80 wydawców z całej Polski.
Spotkania z autorami poprowadzą: Jerzy KisielewskiSzymon Kloska, Adam Szaja i Piotr Dobrołęcki.
Na stoisku Nagrody Literackiej Gdynia można się zapoznać z publikacjami laureatów, a także tegorocznych nominowanych.
Plener Literacki odbędzie się w dniach 15-17 lipca (w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00) na bulwarze Nadmorskim.
Program na stronie historiaikultura.pl/plener-literacki-w-gdyni.
 

Projektant „Bankowca” patronem ulicy


15 lipca o godz. 12.00 przy ul. Tadeusza Wendy (na wysokości nr. 15) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy i nadania drodze położonej w rejonie ulic Portowej, Waszyngtona i projektowanej Nowej Węglowej nazwy ulica Stanisława Ziołowskiego.
Stanisław Ziołowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej, był jednym z czołowych twórców polskiego modernizmu. Swą twórczość rozwijał głównie w Gdyni. Jego dziełem, jako zwycięzcy konkursu na budowę zespołu mieszkaniowego Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego, jest największy budynek mieszkaniowy międzywojennej Gdyni, zwany popularnie „Bankowcem”. Jest to jeden z pierwszych modernistycznych obiektów wpisanych do rejestru zabytków już w 1983 r. Inne wybitne realizacje tego architekta to dawny dom czynszowy Konopków przy ul. Słupeckiej 9, kamienica bliźniacza przy ul. 10 Lutego 35/35a, willa „Ala” przy ul. Sienkiewicza 27 i dom czynszowy przy ul. Zakopiańskiej 4/4a.
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną był więźniem Starobielska, a następnie przetrzymywany i torturowany przez NKWD w Charkowie, został zabity w 1940 roku. Pochowano go w zbiorowej mogile w lesie pod Charkowem, gdzie w latach 1999-2000 urządzono Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu.
Drodze położonej w Śródmieściu w rejonie ulic Portowej, Jerzego Waszyngtona i projektowanej Nowej Węglowej nadano nazwę ulica Stanisława Ziołowskiego uchwałą Rady Miasta Gdyni z 27 kwietnia 2022 roku.
 

„Festiwal Ojce i Dziatki”


Do 17 lipca potrwa Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
W akcję promowania czytelnictwa włączyły się: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Księgarnia Vademecum. Festiwal zainauguruje „Męskie czytanie” na okręcie ORP Błyskawica.
Organizatorem jest Fundacja Czas Dzieci. Program wraz z systemem rezerwacji miejsc jest na stronie festiwalliteraturydzieciecej.pl.
Wydarzenie patronatem honorowym objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 

Zobacz to, co najlepsze na Scenie Letniej w Orłowie


26. Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie zaprasza na spektakle z morzem w tle:
15, 16, 17 o godz. 20.00 – „Marlena Dietrich. Iluzje” Jacka Bały w reż. Jacka Bały. Marlena Dietrich – ikona. Jej życie pełne było muzyki, kina, mężczyzn i skandali. Publicznie potępiła nazizm i wyjechała do Stanów Zjednoczonych, wspierała amerykańskich żołnierzy. Żyła tak jak chciała, a chciała wszystkiego i miała wszystko…

Więcej na stronie teatrgombrowicza.art.pl.
 

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF


Premiery, pokazy specjalne oraz cykl „Najlepsze z najgorszych”. Tak w skrócie rysuje się nadchodzący tydzień w kinie studyjnym.
16 lipca o godz. 12.00 w ramach Kina Przyjaznego Sensorycznie dzieci ze spektrum autyzmu obejrzą „Minionki: Wejście Gru” na własnych zasadach. Seans organizowany z Fundacją Pomoc Autyzm.
„A oni dalej grzeszą, dobry Boże!” w reż. Philippe’a de Chauverona będzie można zobaczyć 16 lipca o godz. 19.10.
Od 15 lipca na ekranach zobaczyć będzie można trzy premiery: polski romans „Na chwilę, na zawsze” z Pawłem Domagałą, komediodramat „Powodzenia, Leo Grande” i animację „Niezgaszalni”.
Więcej na www.gcf.org.pl.

Konsulat Kultury zaprasza


Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza:
 

  • 15 lipca o godz. 19.00, 16 lipca o godz. 16.00 i 19.30 oraz 17 lipca o godz. 17.00 – spektakl „Pomoc domowa” w reż. Tomasza Podsiadłego. Prawdziwa komedia omyłek, która święci triumfy na wielu europejskich scenach. Bilety: 40 zł.
  • 16 lipca o godz. 17.00 – koncert na patio – Polski Chór Kameralny i goście z Ukrainy (Marharyta Jakovienko oraz Bohdan Mandziuk). Wstęp wolny.


Więcej informacji na konsulatkultury.pl.
 

Kulturalne lato w dzielnicach trwa


Kulturalne lato w dzielnicach to bezpłatne atrakcje: teatr, kino i pikniki:

  • 15 lipca o godz. 20.00 – recital Beaty Olgi Kowalskiej „Ja nie chcę spać” Teatru Czwarte Miasto w Parku Kilońskim;
  • 15 lipca o godz. 21.30 – pokaz filmu „Zapach Kobiety” na Karwinach przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4, ul. Chwaszczyńska 26;
  • 15 lipca o godz. 21.30 – pokaz filmu „Komedianci debiutanci” na terenie Szkoły Podstawowej nr 29 (ul. Piotra Ściegiennego 8);
  • 16 lipca o godz. 21.30 – pokaz filmu pt. „Na rauszu” przy skwerze im. I. Kwiatkowskiej na Obłużu oraz na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (ul. Nagietkowa 73) na Dąbrowie.
  • 17 lipca o godz. 17.00 – Rada Dzielnicy Karwiny i Teatr Czwarte Miasto zapraszają na spektakl dla dzieci pt. „Książę Papusz i jego przyjaciele” przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 (ul. Chwaszczyńska 26).

Kino w Riwierze


Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 17 lipca o godz. 12.00 na pokaz filmów nagrodzonych w Konkursie Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego Military Art 2021.
Podczas pokazu zostanie zaprezentowanych 10 filmów, łączny czas projekcji ok. 60 minut.
Wstęp wolny.

„Rodzinne Czytanki”


Latem w kawiarni przy Scenie Letniej w Orłowie odbywają się spotkania z literaturą dziecięcą i rodzinne warsztaty.
17 lipca o godz. 12.00 Agnieszka i Jacek Bałowie z córką Julią przeczytają „O kotku, który bał się wszystkiego” Erica-Emanuella Schmitta.

Wstęp na czytanki jest wolny. Warsztaty prowadzi Anna Zalewska-Uberman.

„Cel pobytu” – spotkanie autorskie i otwarcie wystawy


W ostatnich latach z kraju emigracyjnego staliśmy się krajem imigracyjnym i coraz częściej zastanawiamy się nad rolą historycznych i współczesnych migracji. Jak na ten temat wypowiadają się artyści? Muzeum Emigracji w Gdyni zaprosiło kilku z nich, aby w ramach projektu „SUPLEMENT” dopełnili historię migracji opowiedzianej na wystawie stałej. 
 
Najnowszą odsłoną interwencji artystycznych „SUPLEMENT” jest praca artysty wizualnego i kuratora Yuriya Bileya pt. „Cel pobytu”, która opowiada o ukraińskich korzeniach, życiu imigrantów. Jest zapisem wspomnień,  zbiorowej pamięci i dotyka tematu tożsamości. Tytuł pracy nawiązuje do słów, jakie artysta słyszy za każdym razem, gdy przekracza polsko – ukraińską granicę, chociaż od lat ma tutaj swój dom. Pytanie rozróżniające na „obcych” i „swoich” stanowi dla przyjezdnych wstęp do emigranckiej historii o wielu możliwych zakończeniach, ale dla artysty nabiera to szczególnego znaczenia.
W dniu otwarcia, 16 lipca o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie, które poprowadzi Aleksandra Grzonkowska – historyczka sztuki, kuratorka i badaczka. W tym dniu wystawa stała będzie czynna do godz. 20.00, a w godz. 17.30-20.00 wstęp będzie bezpłatny. Wejście na wystawę stałą na podstawie bezpłatnego biletu – do pobrania w kasie. Ostatnie wejście na wystawę stałą o godz. 19.00.
 

Koncerty Muzyki Promenadowej


Na Kamiennej Górze odbywają się koncerty Muzyki Promenadowej:

  • 17 lipca o godz. 16.00 – Do widzenia, Teddy! – piosenki Ludmiły Jakubczak – Przemek Dyakowski Take it Easy, Joanna Knitter;


Bilety: normalne/ulgowe 10/5 zł do nabycia w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25), na gck.gdynia.pl i przed koncertem.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda