mobile

Jak pozbyć się opryszczki?

Wirus opryszczki atakuje niezależnie od płci i wieku. Potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jest uciążliwa do zwalczenia. Jednak są sposoby, aby z nią walczyć.

TAGI opryszczka
Jak pozbyć się opryszczki?

fot. źródło: dziennik.zdrowie.pl

- Gdy pojawi się w naszym organizmie po raz pierwszy, zostaje w nim na stałe. Niestety nie istnieje skuteczny sposób, aby go zwalczyć. Wirus ma pewną skłonność do wbudowania się w nasz układ nerwowy. Tym samym jest też niewidoczny dla naszego układu immunologicznego.  Wirus pojawia się najczęściej wtedy, kiedy nasz organizm jest osłabiony– mówi Jarosław Białota, lekarz rodzinny.
Na spadek odporności wpływają takie czynniki jak stres, przemęczenie, wyziębienie, czy przegrzanie organizmu. Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą nam pozbyć się opryszczki. Należy pamiętać, iż domowe sposoby nie leczą samej choroby, mają jedynie na celu jak najszybsze usunięcie defektu kosmetycznego. Jeśli chcemy, aby opryszczka szybko zniknęła, trzeba na noc przykleić plastrem kawałek czosnku czy cebuli. Ważne, aby przykładać do rany świeży sok z warzywa. Chorą zmianę można również smarować sokiem z cytryny. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne ma miód. Warto o nim pamiętać ze względu na łagodzące właściwości. Czas trwania opryszczki na pewno skróci okład przygotowany ze świeżo zaparzonej herbaty lub ziół (rumianku, mięty, szałwi), nałożony na ranę za pomocą wacika. 
Wirus opryszczki bardzo łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą. Istotne, aby w trakcie choroby w sposób szczególny dbać o higienę, unikać dotykania rany. Osoba chora powinna korzystać z osobnego ręcznika, kubka, czy sztućców.
- Ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się wirusa opryszczki. Jeśli poczujemy pierwsze objawy, dobrze przyłożyć do zainfekowanego obszaru kostkę lodu. Nie zapobiegniemy pojawieniu się jej, ale na pewno atak odwlecze się o kilka dni. Dobrze pamiętać o odpowiedniej diecie, spożywajmy sery, mleko, jogurty. Unikajmy natomiast czekolady, orzechów, kwaśnych produktów oraz tych, które w swoim składzie zawierają ocet winny. Co więcej, pamiętajmy o regularnym oczyszczaniem rany za pomocą wody utlenionej lub alkoholu. Czynność ta skróci  czas trwania opryszczki nawet o połowę.  Żeby zredukować swędzenie i pieczenie można stosować maści zawierające tetrakainę, benzokainę i lidokainę– przekonuje dr Białota.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda