mobile

Jak Gdańsk obchodzi Dzień Chorób Rzadkich?

29 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Rzadkich, znany jako #RareDiseaseDay. W geście solidarności z osobami i rodzinami dotkniętymi tymi takimi schorzeniami, Gdańsk przyłącza się do obchodów, podświetlając na zielono, błękitno i różowo niektóre z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście, takie jak fontanna Neptuna, Polsat Plus Arena Gdańsk, Hala Olivia oraz budynki Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

oprac. Patrycja Biernat
Jak Gdańsk obchodzi Dzień Chorób Rzadkich?

Wybór 29 lutego nie jest przypadkowy, ponieważ jest to również najrzadszy dzień w kalendarzu. To właśnie wtedy zarówno Polska, jak i cały świat, skupiają uwagę na temacie chorób rzadkich. Budynki w Gdańsku zostaną oświetlone barwami symbolizującymi te schorzenia - różowym, zielonym i błękitnym. To podświetlenie jest częścią globalnej kampanii społecznej, jaką jest Światowy Łańcuch Światła (#GlobalChainofLights). Oprócz Gdańska, do tej inicjatywy przyłączają się także inne miasta w Polsce, takie jak Bartoszyce, Bytów, Gdynia, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Rozświetlenie budynków towarzyszyć będzie szeregowi wydarzeń zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Pełna lista tegorocznych wydarzeń dostępna jest na stronie www.rarediseaseday.org/category/events/.

W Gdańskich Autobusach i Tramwajach zarządzanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku będzie wyświetlany spot informacyjny na temat chorób rzadkich. Polsat Plus Arena Gdańsk dołącza do akcji, umożliwiając mieszkańcom Gdańska podziwianie iluminacji stadionu w barwach #RDD w godzinach 18.00-21.00. Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia stadionu w geście solidarności z osobami dotkniętymi chorobami rzadkimi. W ramach obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich odbędzie się także I Studencka Konferencja Chorób Rzadkich na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w godzinach 13.00-15.00.

Głównym celem corocznej akcji jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów, z jakimi borykają się osoby dotknięte chorobami rzadkimi. W Polsce około 3 milionów obywateli i ponad 300 milionów ludzi na świecie żyje z takimi chorobami. Największe wyzwanie stanowi często diagnoza i kompleksowa opieka medyczna, terapeutyczna i psychologiczna dla pacjentów i ich rodzin. Dlatego też aktywność w zakresie badań genetycznych, dostęp do leczenia oraz wdrażanie Narodowego Planu Chorób Rzadkich są kluczowe dla poprawy sytuacji osób dotkniętych tymi schorzeniami.

fot.gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda