Jak być z chwastami? Magda Jędra pokazuje w swoim performansie
Chwasty to rośliny, które nie pasują do naszego porządku. Nie są uprawiane, nie są ozdobne, nie są pożyteczne. Są niechciane, niezauważane, odrzucone. A jednak żyją i rosną, dostosowując się do trudnych warunków i wykorzystując każdą szparę. Co możemy się od nich nauczyć? Jak nawiązać z nimi kontakt? Jak docenić ich siłę i piękno?
Czego możemy się nauczyć od chwastów?
Na te pytania próbuje odpowiedzieć Magda Jędra, choreografka i tancerka, w swoim najnowszym performansie „Złe ziele". To spektakl o relacji człowieka z roślinnością dziko rosnącą, o strategiach adaptacji i oporu, o sztuce bycia z tym, co jest na marginesie.
Autorka bada możliwości komunikacji ciała ludzkiego z ciałem roślinnym, wchodzi w interakcje ze zmieniającym się środowiskiem i inicjuje wymianę energii kinetycznej. Łączy pracę z bezruchem z elementami parkouru, porusza się po przestrzeni pełnej chwastów i tworzy z nimi dialog. Opowiada historie o roślinach, które przetrwały katastrofy i kolonizacje, o roślinach, które są symbolem buntu i wolności, o roślinach, które inspirują ruchy polityczne i społeczne.
Rosną wbrew wszystkiemu
Spektakl „Złe ziele" nawiązuje do koncepcji trzeciego krajobrazu Gilles'a Clémenta – miejsca zaniedbanego, bujnego i różnorodnego biologicznie, ale człowiekowi niepotrzebnego. To miejsce marginalizowanych i słabych ciał ludzi-i-roślin, które porastają pustki i szczeliny. To miejsce potencjału i oporu.
„Złe ziele" będzie można zobaczyć 30 października o godzinie 19.00 w Audytorium Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku. Bilety w cenie 30 zł dostępne na stronie https://bit.ly/ZłeZiele_bilety.
fot.mat.pras.