mobile

Jadwiga Kuśmierek ps. "Czarna Hańcza" nie żyje

Pani Jadwiga - porucznik Armii Krajowej pełniąca funkcję łączniczki. Była również zapaloną podróżniczką, żeglarką i siatkarką. Zmarła 16 grudnia w wieku 99 lat.

Marek Wolański
Jadwiga Kuśmierek ps. "Czarna Hańcza" nie żyje

Na świat przyszła w Żyrardowie 17 października 1922 roku. Jadwiga Kuśmierek, pochodząca z domu Więczkowskich w Żyrardowie ukończyła szkołę podstawową, gimnazjum, a następnie napisała maturę na tajnych kompletach w 1943 roku. Przed wojną brała czynny udział w związku harcerskim, a dokładnie w drużynie działającej przy gimnazjum i liceum im. A.Skwarczyńskiego.

W 1939 roku przeszła szkolenie pierwszej pomocy sanitarnej oraz w zakresie łączności, następnie po wrześniu została skierowana do Grodziska Mazowieckiego na praktykę sanitarną. Wiosną 1940 roku wstąpiła do Wojskowej Służby Kobiet w Związku Walki Zbrojnej, a później działała w Armii Krajowej. Przyjęła w tedy pseudonim " Czarna Hańcza".

Początkowo na terenie Żyrardowa przenosiła meldunki, prasę podziemną i broń. Następnie została przydzielona jako łączniczka do Obwodu "Bażant" latem 1942 roku. Była łączniczką pomiędzy Komendą Obwodu, a podległymi mu ośrodkami, a także Podokręgiem Zachodnim „Hajduki”, „Hallerowo”. Pełniła tą funkcję do końca istnienia AK w styczniu 1945 roku.

W mieszkaniu jej rodziców w Żyrardowie odbywały się szkolenia, tajne nauczania oraz przechowywano w nim broń. W nocy z 14 na 15 marca Czarna Hańcza wraz z siostrą uniknęły rewizji przeprowadzonej przez gestapo, zostały one w porę ostrzeżone. W czasie Akcji „Burza” kierowała łączniczkami Komendy Obwodu „Bażant”. Po odwołaniu akcji wróciła do Żyrardowa. Do stycznia 1945 roku była w dyspozycji Komendy Obwodu.

Jesienią 1945 roku Hańcza wraz z rodziną wyjechała do Gdańska. W latach 1946-1952 studiowała na Politechnice Gdańskiej na wydziale chemii. Kierunek ukończyła z tytułem mgr inż. chemik.  Od 1980 roku należała do NSZZ „Solidarność”. Była przewodnicząca komisji zakładowej. W latach 1982-1988 zajmowała się kolportażem prasy podziemnej „Solidarności”.

Po wojnie była również Instruktorem Krajoznawstwa Polski. Przyznano jej godność Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej.  Była członkiem władz miejskich, wojewódzkich i centralnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i autorką opracowań z zakresu wiedzy przyrodniczej i ochrony przyrody. 

Za zasługi i działalność społeczną, w 2013 roku otrzymała Medal Prezydenta Miasta Gdańska

Pogrzeb odbędzie się 23 grudnia na cmentarzu w Żyrardowie (ul. Kasztanowa). Msza święta rozpocznie się o godzinie 12:00 w Kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (os. Żeromskiego) w Żyrardowie (ul. Stefana Żeromskiego 7).

 

 

Fot. mat. pras. dystrybutora/www.gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda