Jadłodzielnie w Gdańsku. Gdzie zostawić nadmiar świątecznych potraw?
Podczas Bożego Narodzenia w wielu polskich domach na stole pojawia się 12 świątecznych potraw. Często okazuje się, że to zbyt dużo. Co możemy zrobić z pozostałym jedzeniem, będąc w Trójmieście?
W Gdańsku jest wiele punktów, które z chęcią przyjmą nadmiar świątecznych potraw. Jednak ważne jest to, aby dania były świeże i nadawały się do spożycia. Gdzie można zostawić jedzenie?
- Jadłodzielnia na Oruni
Ta lodówka znajduje się w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, przy siedzibie Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury, przy ul. Dworcowej 9.
- Miejsce w Pieckach - Migowie
Dwuskrzydłowa szafa stoi przy wejściu do parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Myśliwskiej 25. W jednym skrzydle znajduje się lodówka do przechowywania żywności wymagającej warunków chłodniczych, w drugim - półki, na których można zostawić np. pieczywo.
- Lodówka w Śródmieściu
Pierwszą społeczną lodówkę w Gdańsku uruchomili dominikanie. Stoi ona przy zabytkowym murze otaczającym siedzibę zakonu dominikanów i Kościół Św. Mikołaja - od strony Hali Targowej. To miejsce, podobnie jak powyższe, jest dostępne przez całą dobę.
- Oddaj jedzenie we Wrzeszczu Dolnym
Lodówkę społeczną uruchomiono przed kilku laty także na tyłach Parafii Świętego Krzyża, przy ul. Mickiewicza 11.
- Lodówka przy Parku Oliwskim
Ogólnodostępna lodówka, gdzie także można przynosić jedzenie, stoi naprzeciwko Parku Oliwskiego, przy budynku, w którym mieści się m.in. siedziba Rady Dzielnicy Oliwa, a więc przy ul. Opata Rybińskiego 10.
- Punkt charytatywny we Wrzeszczu Górnym
Świąteczne potrawy można zostawić także w punkcie charytatywnym, który mieści się przy ul. De Gaulle’a 13. Funkcjonuje on od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-17.00.
- Sklepy społeczne w Nowym Porcie i Śródmieściu
Przy ul. Wolności 52 w Nowym Porcie i ul. Aksamitnej 4 w Śródmieściu funkcjonują z kolei sklepy społeczne dedykowane mieszkańcom w trudnej sytuacji życiowej. Tutaj przynieść można wyłącznie produkty oryginalnie, hermetycznie zamknięte, z ważną datą do spożycia. Pracownicy punktu przyjmą też oryginalnie zapakowane mięso, wędliny czy ciasta przydatne do spożycia oraz świeże warzywa.
Sklep w Nowym Porcie otwarty jest przez pięć dni w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 10.00 - 15.00 oraz w czwartki w godz. 13.00 - 18.00. W Śródmieściu sklep jest czynny: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 10.00-15.00, a we wtorki w godz. 13.00-18.00.
fot. pixabay