Jachty z duszą zawiną do Gdyni
Już po raz dwunasty w historii – a szósty w Gdyni – na wodach naszej zatoki spotkają się „wodne oldtimery”. Wszystko za sprawą Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, który odbędzie się w dniach od 8 do 11 października. Głównym punktem programu jest uroczysta parada, która w samo południe w sobotę, 10 października wystartuje z Gdyni.
Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” na stałe wpisał się w gdyński kalendarz działań żeglarskich. Impreza od sześciu lat gości w naszym mieście i co roku cieszy się zainteresowaniem ze strony mieszkańców i turystów.
- Zawsze w drugi weekend października w Gdyni spotykają się jednostki z duszą. To są naprawdę jednostki, które warto obejrzeć. Po raz szósty gościmy w Gdyni jachty drewniane i stalowe, które mają swoją historię, i o których można opowiadać – o ich rejsach, o ich właścicielach, o ich trasach – bardzo długo. Bardzo cieszę się, że organizatorzy postanowili – pomimo problemów związanych z pandemią – zorganizować tę imprezę. Wierzę, że sobotnia parada, którą będziemy mogli oglądać z brzegu, sprawi nam wielką przyjemność - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Tegoroczna edycja imprezy to ponad 30 jednostek. Jachty drewniane i stalowe zawitają do Gdyni już w piątek, 9 października. Około godziny 15:00 jest spodziewane ich wpłynięcie i zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim. Z uwagi na pandemię koronawirusa zwiedzanie żaglowców oraz podejście do nich na falchochronie nie będzie w tym roku możliwe. Jednostki będzie można jednak podziwiać w sobotnie popołudnie, kiedy to zaprezentują się w całej okazałości podczas uroczystej parady.
- Jachty już o godzinie 11:00 zaczną wypływać z mariny. O 12:00 ustawią się w szyku paradnym, a następnie pożeglują sobie na trasie od bulwaru Nadmorskiego, pod molo w Orłowie, potem w stronę Sopotu. Przy molo w Sopocie planujemy zawrócenie i potem tą samą trasą wrócimy do Gdyni – wyjaśnia Maciej Sodkiewicz, organizator zlotu „Próchno i Rdza”.
Zaplanowana trasa parady umożliwia obserwowanie jej z wielu miejsc w Gdyni. Z całą pewnością warto odwiedzić plażę w Śródmieściu i bulwar Nadmorski, skąd jachty wystartują. Parada będzie dobrze widoczna również z plaży na wysokości Redłowa oraz oczywiście w Orłowie. Zainteresowani mogą również wybrać się do Sopotu, by obserwować jachty z molo lub plaż w głównej części miasta i Kamiennym Potoku. Parada potrwa około 3 godziny.
Mimo ciężkiego dla żeglarstwa sezonu, przebiegającego pod znakiem pandemii, żeglarze-pasjonaci znów będą cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych. W dobie jachtów laminatowych starzejące się i kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.
Obecny rok jest bardzo trudny dla żeglarzy: wstrzymano wiele imprez i przez długi czas polskie jachty nie mogły wypływać poza wody przybrzeżne. Ograniczenia nie przeszkodziły jednak w przygotowaniu wyjątkowej niespodzianki dla wszystkich miłośników żeglarstwa.
- Wykorzystaliśmy czas zamknięcia, lockdownu na to, żeby pozbierać informacje o wszystkich jachtach i stworzyliśmy Encyklopedię Jachtów. Na stronie zlotu – www.prochno-rdza.pl – mamy na chwilę obecną nie tylko wszystkie jednostki, które przybywają na tę edycję zlotu, ale także jednostki, które brały udział historycznie we wszystkich poprzednich jedenastu edycjach. Jest ich już 87 – opowiada Maciej Sodkiewicz.
Jachty pozostaną w Gdyni do niedzieli, 11 października. Do południa spodziewane jest ich wypłynięcie, co również będzie można obserwować np. ze śródmiejskiej plaży.
Źródło: UM Gdynia