mobile

Jacek Bielak o Palermo podczas „Miast, mitów, mistyfikacji” w IKM

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny cykl wykładów z miastem w tytule. Popularne wykłady, których kuratorem jest Hubert Bilewicz, rozpoczną się od spotkania z Jackiem Bielakiem i miastem będącym tyglem kultur – sycylijskim Palermo. Na „Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich” zapraszamy 21 października o godz. 19.00 do sieni IKM. Wstęp wolny! 

TAGI
Jacek Bielak o Palermo podczas „Miast, mitów, mistyfikacji” w IKM

„Miasta, mity, mistyfikacje” to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca;  miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię.

- Trudno wymienić okres historyczny lub warstwę kulturową, która nie byłaby reprezentowana w Palermo jakimiś większymi lub mniejszymi obiektami albo choćby tylko drobnymi pozostałościami różnorodności mieszkańców. Zaskakująca przybysza i wyraźnie zauważalna zbitka różnych stylów i epok powoduje, że miasto jawi się niczym jeden palimpsest pamięci. Wykład jest zaproszeniem do bardziej szczegółowego zapoznania się z poszczególnymi „warstwami czasu”. Opowiadać będzie o pozostałościach kultur i religii, z których niejedna zainteresuje słuchacza. Całość narracji spaja pojęcie „tygla kultur”, z których każda zasługuje na osobną uwagę – zapowiada spotkanie Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

„Na krańcach Europy? Palermo - tygiel kultur”

Prowadzenie: Jacek Bielak (UG)

Data: 21 października, godz. 19.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1671737743040706/.

---

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.
 

Jacek Bielak, historyk sztuki i tłumacz. Studiował historię sztuki i filologię klasyczną na UAM w Poznaniu. Doktorat z zakresu rzemiosła gdańskiego uzyskał w Instytucie Historii UG (2008). Od 2009 r. jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG. Interesuje się sztuką Prus w kontekście interpretacji historii w sztukach plastycznych - zwłaszcza w architekturze – oraz problematyką polsko-niemieckiej pamięci historycznej. Najnowsze zainteresowania kieruje stopniowo ku procesom modernizacji miast europejskich. Od 2011 roku angażuje się w badania nad kulturą Italii.

 

Harmonogram wykładów:

25 listopada 2015 – Sztokholm  czyli kryminalne miasto / dr Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).

16 grudnia 2015 – Pekin - miasto „europejskie” / dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).

20 stycznia 2016 – Lublana  Jože Plečnika  / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański).

24 lutego 2016 – Metropolitalny  Szczecin? Wizja wielkiego miasta przełomu XIX i XX w. i jej architektoniczna kreacja / dr Rafał Makała (Uniwersytet Szczeciński, Muzeum Narodowe w Szczecinie).

23 marca 2016 – Chicago:  nie tylko drapacze chmur  / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański).

20 kwietnia 2016 – Singapur - granit w tropikach / dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).

25 maja 2016 – Neapol - między dawnymi a nowymi czasy / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański). 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda