Intensywne prace przy budowie przejścia naziemnego na wysokości Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
W sierpniu powinno być gotowe kolejne w naszym mieście przejście naziemne, ułatwiające przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom starszym czy niepełnosprawnym, a także rodzicom z wózkami dziecięcymi, podążającym w stronę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przed dwoma miesiącami naziemne przejście oficjalnie otwarto w Śródmieściu, a kolejne już planowane jest na Zaspie.
Wygodne przejście dla osób udających się do lekarza
Na al. Zwycięstwa, na wysokości budynków Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w sąsiedztwie ul. Marii Skłodowskiej-Curie, trwa obecnie budowa wyniesionego przejścia dla pieszych, właśnie od strony GUMedu. W ostatnim czasie ułożono podbudowy pod przyszły przejazd rowerowy i przejście przez torowisko. Położono także okablowanie sygnalizacji świetlnej. Wszystkie zaplanowane prace powinny zakończyć się w sierpniu br.
Inwestycję realizuje firma WPRD GRAVEL Sp. z o.o. Koszt budowy przejścia wyniesie blisko 3,2 mln złotych. W ramach zaplanowanych prac wybudowane zostanie przejście naziemne i przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną przez al. Zwycięstwa i Trakt Konny, w pobliżu przystanku tramwajowego „Uniwersytet Medyczny”. Inwestycja zakłada także przebudowę peronów tramwajowych, chodnika i trakcji tramwajowej. Nowe przejście zostanie także oświetlone, a w jego pobliżu zostanie nasadzony nowy trawnik.
Dotychczas piesi udający się do GUM-edu bądź UCK od strony przystanków tramwajowych musieli korzystać z przejścia podziemnego (bez windy), albo przespacerować się w kierunku najbliższego przejścia dla pieszych, oddalonego o prawie 400 metrów - co dla zdrowego człowieka jest nieznaczną odległością, ale dla starszego lub chorego może być dystansem wręcz nie do przebycia.
Prace budowlane na al. Zwycięstwa powinny zakończyć się w sierpniu br.
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Nowe przejście naziemne na Zaspie
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła też przetarg na budowę kolejnego przejścia naziemnego, tym razem w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Hynka, które także będzie wyposażone w sygnalizację świetlną. W ramach tej inwestycji powstanie również przejazd rowerowy przez torowisko. Teren zostanie oświetlony i odwodniony. W pobliżu przejścia zostanie nasadzony nowy trawnik. Otwarcie ofert w tym przetargu nastąpi w najbliższych dniach.
Naziemne przejście sprawdza się na wysokości Bramy Wyżynnej
W połowie kwietnia br. oficjalnie otwarto przejście naziemne w śródmieściu, na wysokości Bramy Wyżynnej. Nowe przejście umożliwia bezpośrednie wejście na perony tramwajowe, a także na drugą stronę ulicy bez konieczności korzystania ze schodów i tunelu. Sterowane jest sygnalizacją świetlną. W ramach prac przebudowano przystanki tramwajowe kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonano również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowano zatokę autobusową od strony Forum Gdańsk. Przy okazji wyremontowano też nawierzchnię jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni przebudowany został, umożliwiający „zawrotkę”, pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.
Budowa kolejnego przejścia naziemnego w śródmieściu planowana jest przy dworcu kolejowym, w osi ul. Elżbietańskiej i hotelu Central.
Nowe przejście ma ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym, starszym i z wózkami dziecięcymi
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Wygodne przemieszczanie się pieszych w miejskich dokumentach
Znaczenie i rola ruchu pieszego ma odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych rozwoju Gdańska: Strategia Rozwoju Gdańska 2030 Plus, Program Operacyjny Mobilność i Transport. Bezpieczne ciągi piesze, chodniki o parametrach zapewniających optymalny poziom komfortu, dojścia wyznaczone po możliwie najkrótszej trasie i w otoczeniu zachęcającym do podróży pieszej, mają zasadnicze znaczenie dla tworzenia zrównoważonej mobilności miejskiej. Są jednym z głównych wyznaczników jakości przestrzeni publicznej i jakości życia nas wszystkich.
fot.Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska