Inteligentne miasto - Gdynia wśród liderów innowacyjności
Idea inteligentnego miasta zakłada, że miasta z biegiem czasu będą przeobrażać się w inteligentne środowisko sprzyjające człowiekowi i zaspokajające wszystkie jego podstawowe potrzeby. Środkiem do realizacji tego celu są systemowo wprowadzane innowacje.
Systemy informatyczne są jednymi z najczęściej stosowanych narzędzi pozwalającymi na przekształcaniu przestrzeni miejskiej zgodnie z założeniem idei inteligentnego miasta. Na przekształcenie przestrzeni i stworzenie nowej jakości życia miejskiego wpływają projekty informatyczne, będące narzędziami wdrażania innowacji. Już od lat 90. miejska automatyka zaczęła w coraz większym stopniu przesuwać się w kierunku Internetu. Natomiast w ostatniej dekadzie zaczęły się pojawiać systemy i platformy umożliwiające różne formy współpracy samorządów z mieszkańcami miast.
Polskie miasta również wdrażają udogodnienia zmieniające życie ich mieszkańców. Jak na razie najdynamiczniej zmieniają się największe miasta, które z racji najwyższych budżetów mają największe możliwości. Polskie metropolie zmagają się również z największą ilością problemów, których rozwiązaniem mogą być innowacje z dziedziny zarządzania systemami transportowymi bądź sprawnej administracji.
Rozwiązaniem dopracowywanym aktualnie w wielu aglomeracjach jest inteligentne sterowanie ruchem miejskim. To zintegrowane rozwiązanie pozwalające zarówno na planowanie struktury transportu publicznego i prywatnego, jak i inteligentne zarządzanie transportem miejskim. Przedsięwzięcie zaczyna się od prawidłowego zaprojektowania tras dla pojazdów, sterowania ruchem ulicznym i światłami.
- Wprowadzane są również rozwiązania, których na co dzień nie dostrzegamy. Przykładem jest chociażby sieć inteligentnych liczników zużycia energii elektrycznej. W całym kraju zainstalowano już ok. miliona nowoczesnych liczników- mówi dr Tomasz Kulisiewicz z Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem.
Trójmiasto wdraża system TRISTAR, będący próbą integracji wszystkich środków komunikacji miejskiej wokół linii SKM łączącej cały układ aglomeracji Trójmiejskiej łącznie z Redą i Wejherowem.
- Właśnie w Trójmieście wdrożyliśmy pierwszy w naszym kraju Inteligentny System Transportowy. Swoim zakresem oraz stosowanymi technologiami ustanowił standard, do którego często odnoszone są inwestycje w innych metropoliach. Gdynia była koordynatorem wdrożenia TRISTAR, została również laureatem „Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2012”- precyzuje Jarosław Staręga, Dyrektor Sprzedaży Centrum Kompetencyjnego Smart City w Qumak S.A.
W Gdyni postawiono na energetykę odnawialną. Od niedawna na gdyńskiej plaży można podładować telefon przy pomocy urządzenia działającego na baterię słoneczną. To rozwiązanie pozwalające na optymalizację zużywanej energii. W wielu polskich miastach 40% rachunków płaconych przez samorządy to rachunki za zużycie energii elektrycznej, zapewnienie oświetlenia. Program ma więc olbrzymi potencjał edukacyjny. Jego celem jest wyrobienie wśród mieszkańców świadomości potrzeby inteligentnego oszczędzania energii.
Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce uzyskała także certyfikat ISO 37120, dotyczący zastosowania normy do oceny zrównoważonego rozwoju społecznego, obejmującego wskaźniki dla usług miejskich i jakości życia. W przyszłości władze miasta planują również budowę miejskiej platformy informacyjnej, obejmującej m.in. otwarte dane z istniejących źródeł i systemów.
W Polsce w świetle danych GUS jedynie 2 metropolie- Warszawa i Rzeszów nie tracą systematycznie mieszkańców. Samo przyciąganie inwestorów może nie wystarczyć. Innowacje decydujące o atrakcyjności życia w mieście zwiększają konkurencyjność polskich miast i mogą przyczynić się do zatrzymania migracji na wieś i do małych miasteczek.