Hotel przekazał pomieszczenia Sopockiej Drugiej Szansie
Uczestnicy programu „Sopocka Druga Szansa” odebrali klucze do nowego zaplecza socjalnego w nowoczesnym pawilonie będącym częścią hotelu Radisson Blu. Młodzież na co dzień pielęgnująca zieleń na sopockich błoniach do tej pory korzystała z kontenera socjalnego, teraz ma do dyspozycji nowe szatnie, toalety i miejsce do wspólnych posiłków czy szkoleń.
Pomieszczenia, z których mogą korzystać uczestnicy programu, mają ponad 83 m kw. Dodatkowe 10 m kw. przeznaczono na toalety dla użytkowników błoni, spacerowiczów i drużyn grających na boiskach. Toalety wyposażone zostały w przewijak, są również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Świąteczny prezent w formie nowych pomieszczeń został przekazany na mocy porozumienia zawartego pomiędzy miastem a hotelem. Jednym z warunków umowy dzierżawy było nie tylko przekazanie pomieszczeń na rzecz uczestników programu, ale także integracja terenów należących do hotelu z parkiem. Hotel nie jest ogrodzony od strony sopockich błoni, powstały tam ogólnodostępne siłownia i plac zabaw. Wiosną powstanie tutaj także ogród sensoryczny, pojawią się nowe rośliny.
– Sopockie błonia to świetny przykład połączenia działań społecznych i biznesu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – To przyjemność przekazać klucze osobom, które sprawiają, że błonia są coraz piękniejsze. Cieszę się, że projekt tak dobrze się rozwija i mam nadzieję, że dzięki nowemu zapleczu będzie dwa razy więcej beneficjentów programu.
Sopockie błonia to 16 ha terenów zielonych usytuowanych między ul. Bitwy pod Płowcami a ul. Polną. Teren jest w szczególny sposób chroniony z uwagi na znajdujące się tam ujęcia wód należące do Aqua Sopot. Przez wiele lat to miejsce było niewykorzystane, a rozrastające się krzewy nie zachęcały do spacerów i rekreacji.
W ciągu ostatnich 8 lat błonia nabierały kształtu. Od początku rewitalizacja oparta była o program społeczny „Sopocka Druga Szansa” realizowany przez Caritas Gdańsk. Młodzież w ramach treningu społeczno-zawodowego metr po metrze przedzierała się przez gęstwinę zieleni porządkując ją oraz wykonując konieczne odwodnienia terenu. Błonia stawały się powoli miejscem odwiedzanym przez mieszkańców i dzięki ich inicjatywie pojawiło się wiele nowych projektów wybranych w budżecie obywatelskim, np. naturalny plac zabaw, oświetlenie głównej ścieżki, miejsca do piknikowania i grillowania. W przyszłym roku, również z inicjatywy mieszkańców, zostanie wybudowana altana rekreacyjna oraz tor do gry w minigolfa.
Do tej pory do projektu „Sopocka Druga Szansa” zakwalifikowano 34 uczestników. Były to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Najmłodsi mieli 17 lat. Obecna grupa jest w wieku 20-27 lat. Za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie w formie stypendium oraz dodatki uzależnione od wkładu pracy.
Dotychczasowe zaplecze gospodarzy sopockich błoni również zostanie uporządkowane, a stary kontener zostanie zamieniony na nowy i stanie się zapleczem dla warsztatu stolarskiego. Od kilku lat bowiem młodzież z Drugiej Szansy sama wykonuje ławki znajdujące się na błoniach. Materiałem do ich stworzenia są bale z wycinek wykonywanych przez miasto.
Źródło: UM Sopot