Gotuj z IP: Tort marchewkowy z białą czekoladą
Coś wyjątkowego dla "warzywnych łasuchów".
Składniki:
6-7 dużych marchwi ,
5 jaj,
1 szklanka brązowego cukru trzcinowego (najlepiej typu muscovado),
4 łyżki miodu,
3 czubate łyżeczki cukru waniliowego,
250 gram masła/margaryny do pieczenia (kostka)
2,5 szklanki maki,
3 czubate łyżeczki proszku do pieczenia,
3 czubate łyżeczki sody oczyszczonej,
pół szklanki orzechów (włoskich i laskowych)
cynamon,
3 tabliczki białej czekolady
Kasza manna i masło (do wysmarowania tortownicy)
Słoiczek powideł do przełożenia – wedle uznania
Masa marcepanowa, do przybrania (opcjonalnie)
Potrzebne będą także:
Mikser,
Duża miska,
Tarka,
Duża tortownica
Garnek i dopasowana do niego szklana miska (do „kąpieli wodnej”)
Sposób przygotowania:
Ciasto:
Marchewki zetrzyj na drobnych oczkach tarki i przełożyć do mniejszej miski. Skropl je cytryną, aby nie wyschły. Nada im to dodatkowo świeży smak. Kostkę masła/margaryny roztop w mikrofalówce (lub garnku) i odstaw do wystygnięcia.
Do dużej miski wbij jajka i utrzyj mikserem z cukrem, miodem i cukrem waniliowym. Następnie dodaj, ostudzoną już, margarynę/masło i po raz kolejny zmiksuj. Przy pomocy sitka, przesiej mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i sodą, i dodawaj ją stopniowo do masy jajecznej, miksując wszystko razem. Na tym etapie możesz już odstawić mikser.
Do przygotowanej masy dodaj startą marchew, posiekane drobno orzechy i jedną tabliczkę białej czekolady i cynamon. Aby czekoladę było łatwiej pokruszyć, włóż ją na 10 min do zamrażalnika. Wymieszaj wszystko delikatnie łyżką.
Tak przygotowaną masę, przelej do tortownicy. Posmaruj uprzednio formę masłem i obsyp kaszą manną. Ciasto trzeba piec w piekarniku nagrzanym do 180 przez godzinę. Po wyjęciu z pieca, zostawić do wystygnięcia – najlepiej na całą noc.
Polewa i nadzienie:
Po zupełnym wystudzeniu ciasta, wyjmij je z formy. Następnie długim nożem delikatnie przekrój wyrośnięte ciasto w połowie i delikatnie zsuń górną warstwę na bok. Należy być przy tym niezwykle uważnym, aby ciasto nie rozpadło się w rękach. Dolny „blat” posmaruj powidłami. Do ciasta marchewkowego świetnie komponują się powidła gruszkowe, ale mogą być także powidła śliwkowe lub, dosyć rzadkie, powidła z dyni. Następnie „nasuń” górną warstwę ciasta na powidła i delikatnie przyciśnij.
Czas na polewę. Postaw na ogniu garnek z wodą i wstaw w nią szklaną miskę. Ważne, żeby miska nie dotykała dna garnka, a między oboma naczyniami zawsz znajdywała się warstwa wody. Gdy woda się zagotuje, wrzuć pozostałe tabliczki białej czekolady i zmniejsz ogień do minimum. Gdy tylko czekolada się rozpuści, wyjmij miskę z wody i przygotuj się do polania ciasta. Przy „kąpieli wodnej” zachowaj szczególną ostrożność, aby nie poparzyć się wrzątkiem.
Wylewaj powoli czekoladę na sam środek ciasta i równomiernie rozprowadzaj na całej jego powierzchni. Tak przygotowane ciasto włóż szybko do lodówki do wystygnięcia.
Przybranie tortu pozostawiam do Państwa inwencji twórczej. Niezwykle przydatna jest w tym celu, dostępna w sklepach, gotowa masa marcepanowa.
Smacznego!