Gotowa i czeka na otwarcie. Zobacz jak wygląda nowa kładka nad Kanałem Raduni
Nowa kładka pieszo – rowerowa nad Kanałem Raduni powstała na wysokości Dworu i Parku Ferberów w Lipcach. Zbudowano ją w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Ma usprawnić komunikację, ale też przy okazji przypomnieć historię tego ważnego miejsca i dawnych gdańszczan.
To nowa kładka, choć mająca silny historyczny kontekst. Żeby zrozumieć jej sens trzeba się cofnąć kilka wieków wstecz.
Rodzina Ferberów to jeden z najsłynniejszych gdańskich rodów. Głowy rodziny w kolejnych pokoleniach sprawowały kluczowe dla miasta urzędy. Ferberowie byli rajcami, sędziami, burmistrzami (6 burmistrzów, 3 ławników, 6 rajców, 3 kanoników i 1 biskup). Prowadzili dla Gdańska ważne międzynarodowe sprawy, reprezentowali interesy miasta wobec króla Polski. Przez wiele lat byli architektami polityki gdańskiej.
Ród niezwykle wpływowy i zamożny z posiadłościami m.in. w Rotmance, na Żuławach czy właśnie w Lipcach. Do nich należała kamienica przy ul. Długiej 28. Obnosili się ze swoim bogactwem. Byli fundatorami jednego z ołtarzy w Bazylice Mariackiej i w tejże świątynie po zakończeniu żywota byli pochowani.
Przy Trakcie św. Wojciecha, w Lipcach, blisko granicy z Orunią stoi do dziś zabytkowy Dwór Ferberów, wybudowany w XVII w. przez Konstantego Ferbera. Tuż obok znajduje się słynny dom podcieniowy tzw. Lwi Dwór. Trakt Św. Wojciecha i Kanał Raduni dzielą obecnie na pół dawne posiadłości Ferberów w Lipcach. Po zachodniej stronie kanału znajduje się kameralny i nieco zapomniany Park Ferberów. W 1984 r. całość założenia wpisana została do rejestru zabytków.
Choć nazwa parku używana jest powszechnie, została rzez Radę Miasta w lutym 2020 r. prawnie usankcjonowana z inicjatywy mieszkańców i Rady Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech – Lipce. Jest tu zalesione wzgórze i dawne stawy. Miejsce urokliwe, odwiedzane przez pasjonatów historii. Teraz dzięki nowej inwestycji wiele może się zmienić. Rowerzyści i spacerowicze będą mogli zajrzeć do Parku Ferberów.
Kładka pieszo-rowerowa to pomysł mieszkańców dzielnicy, którzy zgłosili jej budowę w Budżecie Obywatelskim. W swoim wniosku zwracali uwagę na brak bezpośredniego dostępu do zabytkowego kompleksu parkowo-leśnego, w którego skład wchodzą dwa malownicze stawy oraz park leśny. Mieszkańcy osiedleni za Kanałem Raduni, w okolicy ośrodka jeździeckiego Lipce mają utrudniony dostęp do przystanków komunikacji miejskiej. Z kolei mieszkańcy sąsiadującego Chełmu nie mogą skrócić sobie drogi przechodząc przez Kanał Raduni i Park gdyż dojście do niego prowadzi dopiero przy Przedszkolu nr 24.
Kładka ma 15 metrów długości i 2,5 m szerokości. Budowa trwała pięć miesięcy, jeszcze czeka na odbiory, ale już można ją podziwiać. Niebawem, najpewniej jeszcze w wakacje, zostanie otwarta. Wykonawcą prac jest firma Saferoad Kabex z Gdańska. Koszt inwestycji wyniósł niecałe 179 tys. złotych.
Źródło: UM Gdańsk