mobile

Góra Szubieniczna w epoce cyfrowej. Wykład Michała Ślubowskiego

Szubieniczna Góra - w przeszłości miejsce egzekucji przestępców i skazańców: na wzgórzu znajdowała się dominująca nad okolicą szubienica, od której wzniesienie wzięło swoją nazwę. W początku XX wieku u podnóża Szubienicznej Góry, wzdłuż ulicy Traugutta, funkcjonował urnowy cmentarz krematoryjny, na którym chowano osoby różnych wyznań. Więcej ciekawostek na temat tego miejsca przedstawi Michał Ślubowski, autor „Gdańskich Makabresek”.

inf. prasowa
Góra Szubieniczna w epoce cyfrowej. Wykład Michała Ślubowskiego

Ostatni wyrok na Szubienicznej Górze (poprzez ścięcie toporem) został wykonany w 1838 roku. W latach 1914-1945 u podnóża Szubienicznej Góry, wzdłuż ulicy Traugutta funkcjonował urnowy cmentarz krematoryjny, na którym chowano osoby różnych wyznań, jak i ateistów. Po wyczerpaniu miejsc, prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku, do cmentarza przyłączono nowy teren na zboczu oraz na szczycie Szubienicznej Góry.

Wybudowane w 1914 roku krematorium u podnóża Szubienicznej Góry należało do Towarzystwa Kremacji Die Flamme (Płomień) i działało tam do roku 1945. Urządzenia krematoryjne zdemontowano i zniszczono na przełomie lat 80. i 90. W połowie lat 90. obiekt przebudowano na Cerkiew Św. Mikołaja, która znajduje się tam do dnia dzisiejszego. Cmentarz przy byłym krematorium zniknął. Pozostały po nim pokryte trawą tarasy świadczące o wcześniejszej formie zagospodarowania przestrzennego.

Na ternie dawnego cmentarza znajduje się instalacja artystyczna Julity Wójcik „Ekonomiczne epitafia”, która powstała w ramach cyklu Instytutu Kultury Miejskiej „Miejsca”. Praca jest kontynuacją projektów artystki podnoszących współczesne problemy ekonomiczne i nierówności społeczne. Instalacja jest wieloczęściowa, zachęcamy do odkrywania jej na zboczach Szubienicznej Góry. Więcej informacji: http://miejsca.eu/miejsca03/.

Akademia Gdańska, „Gdańskie makabreski, czyli Góra Szubieniczna w epoce cyfrowej” wykład Michała Ślubowskiego (Gedanarium), 28 kwietnia, godz. 18.00. Na żywo na kanale YouTube IKM: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Michał Ślubowski, absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej, lokalny przewodnik po Oliwie. Twórca strony Gedanarium. W 2019 roku otrzymał Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (projekt "Gdańskie Makabreski"). Współpracował m.in. z Oliwskim Ratuszem Kultury, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Instytutem Kultury Miejskiej czy portalem trojmiasto.pl. Mieszka z żoną w Oliwie.

---

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2905907486138809/

Harmonogram spotkań Akademii Gdańska w 2020 roku:

  • 28 kwietnia, Gdańskie makabreski, czyli Góra Szubieniczna w epoce cyfrowej, Michał Ślubowski, Gedanarium
  • 26 maja, Budowanie zbioru pamiątek regionalnych. Zbieractwo czy kolekcjonerstwo? Kuba Kowalski, prowadzący profil Dawne Przymorze na Facebooku
  • 30 czerwca, Rynek antykwaryczny jako źródło wiedzy o dawnym Gdańsku, dr Anna Frąckowska, Muzeum Gdańska
  • 29 września, Kupię, sprzedam, zamienię - historia Gdańska na serwisach aukcyjnych, Jerzy Klimczak, Europejskie Centrum Solidarności
  • 27 października, Co nam mówią dawne karty pocztowe, Marta Pawlik- Flisikowska, PAN Biblioteka Gdańska
  • 24 listopada, Od gdańskich menonitów do amerykańskich kowbojów. Historia przygody badawczej, dr Magdalena Staręga, Europejskie Centrum Solidarności
  • 8 grudnia, Kultura muzyczna dawnego Gdańska - przewodnik po świadectwach rozsianych w świecie Internetu, Aleksandra Litwinienko, Akademia Muzyczna w Gdańsku.

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda