Godzina dla Ziemi także w Gdańsku
Godzina dla Ziemi WWF to ogólnoświatowa akcja, której celem jest refleksja nad zmianami klimatu oraz uwrażliwienie na problem nadmiernego zużycia energii. W sobotę, 23 marca, o godz. 20.30 w Gdańsku na godzinę zgasną iluminacje wybranych miejskich obiektów. - Zachęcamy mieszkańców do przyłączenia się do akcji i symbolicznego gestu troski o przyszłość naszej planety. Tegoroczna edycja wydarzenia w Polsce poświęcona jest rzekom.- apelują władze Gdańska.
- Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy: rośliny i zwierzęta żyjące w nurcie rzeki i w jej dolinie oraz te, które odwiedzają ją w czasie wędrówek czy tarła. To nasze dziedzictwo, które pilnie potrzebuje wsparcia, bo w złym stanie jest już 99,5 proc. polskich rzek. Im bardziej zdegradowany ludzkim działaniem ekosystem rzeczny, tym mniejsza odporność rzek na różnego rodzaju zanieczyszczenia i katastrofy – czytamy na stronie WWF.pl.
Organizacja wystosowała także petycję do Premiera w sprawie zmiany zarządzania rzekami.
W symbolicznym geście
Co roku w akcji Godzina dla Ziemi bierze udział ponad 170 państw. Dotychczas zgasło m.in. oświetlenie Opery w Sydney, Bramy Indii w Bombaju, Piramid w egipskiej Gizie, Bazyliki św. Piotra w Watykanie, Wieży Eiffla, Pałacu Buckingham w Londynie oraz Empire State Building w Nowym Jorku, natomiast w Polsce kilkaset obiektów jak np. Pałac Kultury i Nauki, wszystkie mosty oraz Stadion Narodowy w Warszawie oraz katowicki Spodek.
Gdańsk został zaproszony do grona dziesiątek miast w Polsce i na świecie oraz do wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych.
W ramach tegorocznej akcji, 23 marca o godz. 20.30 na godzinę, zgasną iluminacje następujących obiektów i budynków:
- Złota Brama
- Zespół Przedbramia – Katownia i wieża więzienna
- Zielona Brama
- Nowy Ratusz, budynek Rady Miasta Gdańska
- fontanna Neptuna
Do akcji przyłącza się także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wyłączając oświetlenie w głównej siedzibie MOPR i w Centrach Pracy Socjalnej w dzielnicach Gdańska.
fot. UMG