Gdyńskie święto Króla Kaszubów
Był wyjątkową postacią, zasłużoną zarówno dla Gdyni, Kaszub, jak i całego Pomorza. Mowa o Antonim Abrahamie, nazywanym Królem Kaszubów. Z okazji rocznicy jego śmierci, w Gdyni obchodzone będą Uroczystości Abrahamowe. Wydarzenia zaplanowano na 20 i 23 czerwca. Podczas nich kaszubskimi flagami przyozdobiona będzie ul. Świętojańska, a na cmentarzu oksywskim i placu Kaszubskim zaprezentowane zostaną pamiątkowe tablice i wystawa fotografii.
Szereg wydarzeń towarzyszyć będzie obchodom 97. rocznicy śmierci Antoniego Abrahama. Organizatorzy – gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Kaszubskie Forum Kultury – zapraszają wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w tych niezwykłych uroczystościach.
W tym roku, ze względu na trwającą pandemię Uroczystości Abrahamowe będą miały ograniczony wymiar. W programie zabraknie wręczenia „Srebrnych Tabakier Abrahama”. Nadanie medali odłożono na późniejszy termin.
Choć rocznica śmierci Abrahama przypada na 23 czerwca, to tegoroczne obchody rozpoczną się już w weekend, a dokładniej w sobotę – 20 czerwca. Wtedy to o godzinie 16:30 rozpocznie się uroczysta msza św. w kościele pw. Michała Archanioła na Oksywiu. Nabożeństwo odbywać się będzie w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Następnie na ich grobie zostaną złożone kwiaty i znicze.
W dalszej części uroczystości zaprezentowana zostanie tablica związana z postaciami Bernarda Chrzanowskiego i ks. Antoniego Muchowskiego. Są one efektem prac renowacyjnych, które w 2019 roku na oksywskim cmentarzu przeprowadziły gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Kaszubskie Forum Kultury. Odnowiono mogiły Antoniego Abrahama, Bernarda Chrzanowskiego, ks. Antoniego Muchowskiego oraz ks. Joachima Krupki.
Działaniom towarzyszyło przygotowanie tablic o historii Oksywia i rodów kaszubskich. W tym roku dołączyły do nich kolejne, które prezentowane będą właśnie podczas Uroczystości Abrahamowych.
Z kolei we wtorek 23 czerwca, w rocznicę śmierci Antoniego Abrahama, obchody przeniosą się pod pomnik na placu Kaszubskim. Po złożeniu kwiatów o godzinie 17:00, będzie miało miejsce symbolicznie otwarcie wystawy „Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii”. Projekt pokazania tych fotografii został zapoczątkowany przed dwoma laty z inicjatywy Marcina Scheibe – prawnuka Jakuba i Elżbiety, uwiecznionych na popularnej ławeczce Kaszubów na placu Kaszubskim. Gdyński miłośnik historii, od wielu lat kolekcjonuje zdjęcia, pocztówki i inne dokumenty związane z tym rejonem miasta. W tym roku wystawę poszerzyła się o kolejne fotografie. Wśród nich znajdują się takie związane z rozbudową Szpitala Św. Wincentego a Paulo w okresie międzywojennym, budową kościoła przy ul. Portowej oraz czasami PRL-u. Wystawa będzie można podziwiać do końca lipca.
Z placu Kaszubskiego uroczystości przeniosą się na skrzyżowanie ul. 10 Lutego i Mściwoja. Tu zaprezentowany zostanie okolicznościowy baner, autorstwa Małgorzaty Bądkowskiej, artystki, absolwentki ASP w Gdańsku. Praca umieszczona zostanie na kamienicy rodziny Ciarów przy ul. Mściwoja 10, gdzie będzie można ją oglądać do końca lipca.
Fot. Kamil Złoch
Źródło: UM Gdynia