Gdyńskie osiedle dla ptaków
Wkrótce w Szkole Podstawowej nr 23 pojawią się nowi lokatorzy. Na ścianie budynku powstało osiedle dla… ptaków, czyli mural z drzewem i charakterystycznymi budkami dla latających mieszkańców Gdyni. To jeden z projektów realizowanych w ramach tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design.
Jak zmieniać miasto na lepsze? Dbając o harmonię z naturą i uwzględniając potrzeby małych zwierząt, których często nie zauważamy w codziennym pędzie. O najmniejszych mieszkańców Gdyni – w tym przypadku wróble, mazurki i sikorki – zadbali projektanci odpowiedzialni za jedną ze zmian w ramach tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design.
Na jednej ze ścian budynku Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Grottgera (Wzgórze św. Maksymiliana) powstał drzewny mural projektu Małgorzaty Gurowskiej. O tyle nietypowy, że oprócz korony drzewa na ścianie powstały też ptasie budki, z których mają korzystać wspomniane wyżej trzy gatunki miejskich ptaków – bardzo pożytecznych dla człowieka, bo żywiących się np. komarami i innymi owadami.
Zamysłem projektu było harmonijne połączenie potrzeb miasta z naturą, która funkcjonuje w trudnych warunkach i musi podporządkowywać się człowiekowi. Samo drzewo to symbol bezpiecznego azylu dla tysięcy organizmów, który pozwala na przeżycie w miejskiej dżungli. Projekt był konsultowany m.in. z Akcją Bałtycką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, aby budki skutecznie zapełniły się nowymi mieszkańcami w okresie lęgowym.
- W ostatnich dekadach małe ptaki są w tarapatach, ich liczebność spada. Jest mniej pożywienia, znikają krzewy i stare drzewa, które dają im schronienie. Zagrażają im drapieżniki - w mieście głównie koty i psy - oraz zanieczyszczenia powietrza i powierzchni ziemi. Przygotowaliśmy dla nich bezpieczne osiedle mieszkaniowe – pisze na swojej facebookowej stronie stowarzyszenie Traffic Design.
Zrealizowanie projektu Małgorzaty Gurowskiej było możliwe dzięki partnerstwu miasta Gdynia, trójmiejskiej firmy LCSB Sp. z o.o. zajmującej się rusztowaniami, firmy MKW Pracownia tworzącej budki dla ptaków i nietoperzy oraz firmy Flügger, która zapewniła farby.
Ptasie osiedle na budynku SP nr 23 to jeden z pierwszych efektów zaplanowanego na jesień tego roku Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design – wydarzenia, które artystycznym podejściem i dobrym projektem stara się odmieniać miejskie przestrzenie. Przypomnijmy, że tym razem Biennale po raz pierwszy wyszło z działaniami poza Śródmieście Gdyni, skupiając się głównie na zmianach w dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana. Wcześniej opublikowano też opowiadanie „Mgła” autorstwa pisarki Salci Hałas, które oprócz materiału będącego inspiracją dla artystów jest też samodzielnym, poświęconym dzielnicy dziełem literackim.
Różnych działań artystycznych związanych z Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design będzie więcej i pojawią się w najbliższych tygodniach na ulicach Gdyni oraz w sieci.
Źródło: UM Gdynia