mobile

Gdyńskie K2, czyli budownictwo zrównoważone

Nowoczesny biurowiec K2 przy ul. Kieleckiej uzyskał właśnie certyfikat LEED Platinum. Jest on przyznawany budowlom spełniającym najwyższe standardy jeżeli chodzi o zastosowanie rozwiązań ekologicznych i przyjaznych środowisku.

Informacja prasowa
Gdyńskie K2, czyli budownictwo zrównoważone

fot. Przemysław Kozłowski

K2 to sześciopiętrowy budynek biurowy znajdujący się przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej z ulicą Śląską. To inwestycja firmy Vastint Poland. Architektonicznie nawiązuje on do tradycji gdyńskiego modernizmu. Jego elewację zdobią białe, pionowe panele czerpiące z motywów żagli i architektury okrętowej z lat 30. ubiegłego wieku.

Budynek oddany został do użytku w maju tego roku. Obiekt ma kształt litery „H” i zawiera ponad 11 tys. metrów kwadratowych przestrzeni biurowej wysokiej jakości, lobby, dwukondygnacyjną halę garażową z parkingiem dla ponad 130 samochodów i infrastrukturą dla rowerzystów. Projektantem budynku była pracownia APA Wojciechowski, a generalnym wykonawcą CFE Polska. Budowla projektowana była zgodnie z kryteriami certyfikacji środowiskowej LEED. Dziś wiemy, że po skrupulatnej weryfikacji, budynek K2 otrzymał certyfikat LEED Platinum.
 

- Inwestycja Vastint Poland – jaką jest biurowiec K2 przy ul. Kieleckiej – udowadnia, że nowoczesne budownictwo może być nie tylko estetyczne, ale także przyjazne środowisku. K2 swoją białą elewacją nawiązuje do gdyńskiego modernizmu, a technologie zastosowane przy jego budowie sprawiły, że po wieloetapowej weryfikacji otrzymał on certyfikat LEED Platinum. To oznaczenie przeznaczone dla budynków zrównoważonych, zaprojektowanych z myślą długotrwałym wpływie na planetę. W obliczu zmian klimatu to niezwykle istotne. Cieszę się, że projektanci tego gdyńskiego budynku o to zadbali – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.


Czym jest certyfikat LEED? W rozwinięciu nazwa to Leadership in Energy and Environmental Design, co w wolnym tłumaczeniu oznacza lidera w projektowaniu przyjaznym energetycznie i środowiskowo. System powstał pod koniec ubiegłego wieku z inicjatywy niezależnej amerykańskiej organizacji Green Building Council. Zrzesza ona szkoły, uczelnie wyższe, a także przedsiębiorstwa i jednostki rządowe, a jej nadrzędnym celem jest propagowanie idei ekologicznego i przyjaznego środowisku budownictwa.

O certyfikat LEED można starać się dobrowolnie. Każdy nowo powstały budynek, zgłoszony w celu nadania wyróżnienia, oceniany jest na postawie pięciu kryteriów. Są to:

  • zrównoważona lokalizacja inwestycji,
  • efektywność gospodarki wodnej,
  • wykorzystanie energii i atmosfery,
  • wykorzystanie materiałów i zasobów,
  • jakość środowiska wewnętrznego.


fot. Przemysław Kozłowski

Inwestycji przyznawane są punkty, a ich suma decyduje o tym czy certyfikat zostanie przyznany i jakiego będzie stopnia. Aby uzyskać odznaczenie budynek musi uzyskać minimum 40 punktów. Następne poziomy to

  • LEED Silver – 50-59 pkt.
  • LEED Gold – 60-79 pkt.
  • LEED Platinum – 80+ pkt.


Gdyńskie K2 dzięki rozwiązaniom zastosowanym w projekcie otrzymało właśnie najwyższyplatynowy stopień certyfikatu LEED. Tym samym budynek zapisał się do elitarnego grona najbardziej zielonych i zrównoważonych budowli biurowych na świecie. Inwestycje oznaczone takim certyfikatem oszczędzają pieniądze, poprawiają wydajność, obniżają emisję dwutlenku węgla i tworzą zdrowsze miejsca dla ludzi. Stanowią one kluczową część przeciwdziałania zmianom klimatu.

W budynku na najemców czeka aż 11 400 m2 powierzchni na sześciu kondygnacjach. Parter to stylowe lobby z recepcją i strefą spotkań. W podziemiach znajduje się dwupoziomowy parking na 138 samochodów. Pierwszym najemcą w nowym biurowcu K2 przy ulicy Kieleckiej została firma z lokalnymi tradycjami, C.Hartwig Gdynia. To jedna z najstarszych polskich firm spedycyjnych, część gdyńskiej historii o mieście „z morza i marzeń”.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda