Gdyńskie firmy wśród najlepszych w regionie.
Gdyńskie akcenty podczas rozdania tegorocznych Gryfów Gospodarczych – nagród dla przedsiębiorców z całego regionu Pomorza. Radmor SA, słynny producent radiotechniki i urządzeń łączności otrzymał „Gryfa Medialnego”, czyli laur od Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości za wyjątkowo silną pozycję w swojej branży i innowacyjność, która jest doceniana nawet poza granicami kraju. „Lider Innowacji” za opracowywanie nowoczesnych technologii dla branży morskiej trafił natomiast do Marine Technology. W różnych kategoriach wyróżniono ponadto Portman Lights, Best oraz (dodatkowo) wspomniany Radmor.
W Operze Bałtyckiej w czwartkowy wieczór zagościli najlepsi z najlepszych, którzy na co dzień napędzają gospodarczy rozwój Pomorza. Wśród nich liderzy wielu branż cieszący się silną pozycją na krajowych i międzynarodowych rynkach - do tych firm i przedsiębiorców, którzy w minionym roku zasłużyli na wyjątkowe uznanie trafiło łącznie aż 12 nagród. Wśród nich wyróżnienia m.in. dla eksporterów, inwestorów, firm odpowiedzialnych społecznie, stawiających na rozwój, kształcenie pracowników czy zieloną transformację. Łącznie przeanalizowano 87 zgłoszeń.
To łącznie już 23. edycja Nagrody Pomorski Gryf Gospodarczy (jej historia sięga 2000 roku). Jak podkreślają jej organizatorzy – jednej z najbardziej wartościowych nagród tego typu. O wynikach decydują reprezentanci Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, którzy tworzą komisję konkursową. Ponadto merytorycznie nagrodę wspiera PwC, jedna z największych firm doradczych.
Dwie nagrody dla firm z Gdyni
Wśród laureatów, których poznaliśmy podczas uroczystej gali nie zabrakło kilku gdyńskich akcentów – zarówno wśród samych nagrodzonych, jak i zdobywców wyróżnień w kilku kategoriach.
Jedna z nagród, tytuł „Lidera innowacji” wśród firm kategoryzowanych jako mikro i małe przedsiębiorstwa trafił do Marine Technology. To wywodząca się z Gdyni spółka, która obecnie działa także w Szczecinie.
Na co dzień zajmuje się projektami badawczymi i czuwa nad rozwojem ważnych technologii, które mogą w przyszłości zmienić branżę morską: pływających dronów wykonujących pomiary czy innych urządzeń, które ułatwiają pracę nawigacyjną czy hydrograficzną. Sztandarowy projekt firmy, dzięki której staje się ona rozpoznawalna na świecie to natomiast właśnie wspomniany HydroDron. Marine Technology założono w Gdyni w 1998 roku i od 24 lat doskonale radzi sobie na rynku, korzystając już z pięciu nowoczesnych laboratoriów. Wszystko z myślą o swoim głównym celu: innowacji.
Inna z kluczowych nagród, „Gryf Medialny” powędrował natomiast do gdyńskiego Radmoru. Firmy, której starszym pokoleniom gdynian raczej nie trzeba specjalnie przedstawiać – to słynny, działający w Gdyni już od 75 lat krajowy potentat w zakresie produkcji radiotechniki i specjalistycznych urządzeń związanych z łącznością. Obecnie działa w dużej mierze na zlecenie sił zbrojnych z całego świata, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostarczał też radioodbiorniki czy wieże stereo do mieszkań Polaków – niektóre z nich nadal działają i stają się wręcz kultowymi obiektami na internetowych aukcjach.
Jednocześnie Radmor ciągle pozostaje jedną z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, która nieustannie kreuje nowe rozwiązania, np. w radiokomunikacji militarnej wspomaganej oprogramowaniem. W Gdyni wyprodukowano ponad milion różnych urządzeń, a marka jest też rozpoznawalna poza granicami Polski.
Radmor w tym roku wyróżniono dodatkowo także w innej kategorii: „Lider eksportu”, wśród średnich i dużych przedsiębiorstw.
Gdyński akcent także wśród wyróżnień dla „Liderów eksportu” (mikro i małe przedsiębiorstwa) – tutaj podkreślono działania gdyńskiego Portman Lights, czyli producentów wyjątkowego oświetlenia scenicznego.
Firma bazuje w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, a jej lampy oświetlały do tej pory wiele koncertów i produkcji światowych gwiazd, w tym chociażby Twenty One Pilots, Kings of Leon, The xx, Stinga, Eda Sheerana, Dua Lipy czy Garry’ego Barlowa i uczestników finału Eurowizji. Światła z Gdyni oświetlają też plany reklam dużych marek, jak McDonalds czy Pantene. Nie da się zatem ukryć, że to niezwykle ciepło przyjęty w świecie showbiznesu produkt eksportowy.
Na wyróżnienie zapracowała też firma Best z Gdyni – w kategorii „Lider odpowiedzialności społecznej”, wśród średnich i dużych przedsiębiorstw. To jeden z krajowych potentatów w branży zarządzania wierzytelnościami, który konsekwentnie promuje wysokie standardy etyczne na rynku usług finansowych.
Ambicje firmy sięgają daleko poza granice kraju, a w ślad za sukcesem rynkowym idą właśnie działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Firma bazuje m.in. na przejrzystej komunikacji, etycznych działaniach z poszanowaniem godności osoby, wspierając też organizacje pozarządowe i ograniczając swój wpływ na środowisko naturalne. Best regularnie publikuje ogólnodostępne raporty CSR, w których w otwarty sposób prezentuje swoje działania w tym zakresie.
fot.gdynia.pl