Gdyński księgozbiór w międzynarodowej sieci
Co łączy Bibliotekę Gdynia, Uniwersytet Harvarda, Boston College i Bibliotekę Narodową? Nowoczesny system biblioteczny Alma. To narzędzie, z którego korzystają instytucje w trzydziestu krajach świata. Dobra wiadomość jest taka, że księgozbiór Biblioteki Gdynia zostanie zintegrowany z katalogami innych bibliotek. Dzięki temu z jej zasobów będą mogli korzystać czytelnicy w całej Polsce.
Biblioteka Gdynia znalazła się w gronie szesnastu bibliotek w Polsce, w których wprowadzony zostanie system biblioteczny Alma oraz wyszukiwarka Primo. Proces ten zapoczątkowuje tworzenie ogólnokrajowej sieci bibliotek w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0", zaplanowanego na lata 2021-2025.
Księgozbiór Biblioteki Gdynia zostanie zintegrowany z katalogami innych instytucji włączanych do programu. Co za tym idzie, umożliwi to korzystanie z jej zasobów czytelnikom w całej Polsce, a gdynianom da możliwość przeszukiwania zbiorów najlepszych bibliotek w kraju. Nowe narzędzia na pewno ułatwią proces wyszukiwania książek i usprawnią działanie wypożyczalni międzybibliotecznej.
Do tej pory system został wdrożony w ponad 1800 instytucjach, 50 konsorcjach i 30 państwach. Wśród instytucji zagranicznych, które używają Almy, znajdują się m.in. University of Cambridge oraz Uniwersytet Harvarda , a w Polsce – Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska.
Całkowity koszt wprowadzenia systemu ponosi Biblioteka Narodowa, która jest jego operatorem w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”.
Fot. mat. pras BG