mobile

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. W sobotę, 30 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się gala finałowa konkursu. Tegoroczną laureatką została Anka Herbut – autorka sztuki pt. „Rohtko”. Podczas gali nagrodzono również zwycięzców 10. edycji Konkursu im. Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych

Informacja prasowa
Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana

16. edycja konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za nami. Czytania zakwalifikowanych do finału sztuk zorganizowano w Teatrze Miejskim w Gdyni. Przez 3 dni publiczność mogła przyglądać się im na żywo. Gala finałowa odbyła się w sobotę, 30 września. Poprzedził ją pokaz monodramu muzycznego „Wiera” Agnieszki Babicz.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna i towarzyszącej jej czytania, pokazy warsztatowe sztuk oraz rozmowy z autorami to prawdziwe święto dla każdego miłośnika teatru. W tym roku odbyła się 16. edycja konkursu. Liczba zgłoszonych pozycji pokazuje, że to wydarzenie jest rozpoznawalną gdyńską marką. Cieszę się również, że po raz dziesiąty mogliśmy uhonorować młode krytyczki i krytyków w konkursie na recenzje teatralne – mówi Grzegorz Taraszkiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdyni.

O zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną walczyło pięć sztuk. Zostały one wyłonione spośród 173 zakwalifikowanych zgłoszeń. W gronie finalistów znaleźli się: Tomasz Man z „Małą piętnastką”, Jarosław Jakubowski – autor dzieła pt. „Nigdy się nie dowiecie”, Anka Herbut i jej „Rohtko”, Daria Kubisiak ze sztuką „Wyparte” oraz Daria Sobik, która napisała „Zmęczone”.

Tym razem Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna powędrowała do Anki Herbut – autorki sztuki pt. „Rohtko”. Laureatka otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

To dramat, który w kunsztowny, przewrotny i melancholijny sposób prowadzi grę pomiędzy realnością i fikcją. Figura wybitnego malarza Marka Rothko i losy jego twórczości są podstawą do przedstawienia i zdiagnozowania sytuacji sztuki w rzeczywistości późnego kapitalizmu. Ostrość spojrzenia idzie w parze z subtelnie przeprowadzaną próbą ocalenia artystycznych gestów oporu, związanych ze sferą emocji i wrażliwości. Dramat stawia pytanie o możliwość nawiązywania żywych więzi poprzez sztukę w dobie ekspansji nowych technologii i mediów ingerujących głęboko w procesy jej tworzenia i odbioru – argumentował w uzasadnieniu Grzegorz Niziołek, przewodniczący kapituły konkursowej.

Laureatka brała udział w konkursie po raz czwarty, ale nigdy wcześniej nie wygrała. Dlatego nie spodziewała się, że to właśnie jej sztuka zostanie nagrodzona.

To jest najważniejsza w Polsce nagroda, jaką można sobie wymarzyć, pisząc teksty dla sceny. Dlatego bardzo się cieszę, że do mnie trafiła. Kiedyś mój przyjaciel powiedział, że we wszystkich tekstach, jakie pisze, pojawia się morze. I w „Rohtko” też tak jest. Dzisiaj, kiedy przyjechałam do Gdyni i zobaczyłam ten morski horyzont, to pomyślałam, że może się to wszystko jakoś składa – mówi Anka Herbut, laureatka 16. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Najlepszą sztukę dramatyczną minionego roku wybrało jury w składzie: Piotr DobrowolskiEwa HevelkeJacek KopcińskiGrzegorz Niziołek (przewodniczący kapituły) i Jerzy Stuhr.
 

Nagrody dla młodych krytyków i krytyczek teatralnych


Podczas sobotniej gali wyłoniono również laureatów 10. edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, który łowi młode talenty krytyki teatralnej. Nagradzane są w nim najlepsze recenzje spektakli.

Do finału trafiły recenzje pięciu autorów. Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni powędrowała do Stanisława Godlewskiego. Krytyk dostał ją już po raz drugi. Natomiast Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymała Katarzyna Waligóra. Wśród finalistów znaleźli się jeszcze: Paweł KluszczyńskiJulia Niedziejko i Aleksandra Wach.

Zwycięzcy odebrali nagrody finansowe w wysokości 5 tys. zł.

Najlepszych młodych krytyków wyłoniła kapituła w składzie: prof. Bożena FrankowskaSławomira ŁozińskaRemigiusz Grzela i dr Tomasz Miłkowski (przewodniczący).

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna


Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany w 2007 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka  jako rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, który w tym roku się nie odbył. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

fot.UMGdy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda