Gdynianka przepłynęła 34-kilometrowy kanał w Los Angeles
Aleksadra Kabelis, długodystansowa pływaczka open water, organizatorka zawodów Gdynia Winter Swimming Cup oraz Ambasadorka Fundacji Ronalda McDonalda przepłynęła w szczytnym celu 34-kilometrowy kanał Catalina zlokalizowany pomiędzy zachodnimi wybrzeżami Los Angeles a wyspą Catalina. Kabelis została 5. Polką, która dokonała tego wyczynu oraz 738. osobą na świecie.
Próba pływacka odbyła się w nocy z 6 na 7 sierpnia a pokonanie 34 km zajęło Kabelis 13 godzin oraz 52 minuty. W trakcie przeprawy w wodzie obok Aleksandry pojawiły się stada delfinów otaczając ją z każdej strony oraz ciekawski lew morski. Z powodu ciężkich prądów kapitan łodzi nadzorującej przeprawę podjął decyzję o rozpoczęciu płynięcia w przeciwnym niż standardowy kierunek – z lądu na wyspę. Najcięższe prądy pojawiły się przy samej wyspie i wydłużyły płynięcie o ponad 4 godziny podczas których Aleksandra walczyła o dotarcie na drugi brzeg.
Kanał Catalina to jedna z trzech najważniejszych historycznie odcinków do przepłynięcia na świecie dla pływaka długodystansowego. Nazywany jest Kanałem La Manche Ameryki, a jego pokonanie wpław wiąże się z takimi wyzwaniami, jak zmieniająca się temperatura wody, silne prądy oraz obecność stworzeń morskich, jak wieloryby, delfiny i rekiny.
Podczas przepraw pływaczce towarzyszyła łódź asekuracyjna Pacific Moon oraz dwaj kajakarze. Łodziami, poza załogą, popłynęli także oficjalni obserwatorzy z międzynarodowej federacji Catalina Channel Swimming Federation, sprawdzający, czy próba odbywa się zgodnie z zasadami. Kajakarze prowadzili Aleksandrą tak, aby pokonał cały odcinek w możliwie prostej linii.
Aleksadra Kabelis współorganizuje zawody Gdynia Winter Swimming Cup (fot. mat. prasowe)
Zasady światowego pływania open water
Zgodnie z zasadami światowego pływania open water, aby próba zakończyła się sukcesem, pływak musi dotrzeć na drugi brzeg o własnych siłach. Podczas płynięcia nie może dotykać łodzi ani wejść na jej pokład. Niedozwolone jest używanie pianek ocieplających, płetw oraz innego sprzętu wspomagającego. Na sobie można mieć tylko strój, czepek oraz okularki.
Kanał Catalina był pierwszym z trzech zaplanowanych ekstremalnych przepraw których w sierpniu tego roku podejmują się Aleksandra Kabelis wraz z Piotrem Biankowskim, odpowiedzialnym za wsparcie Aleksandry na łodzi w Los Angeles. Kolejnymi projektami będzie jezioro Tahoe w USA oraz Memphremagog w Kanadzie.
Kabelis została 5. Polką, która dokonała tego wyczynu oraz 738. osobą na świecie (fot. mat. prasowe)
Płyną, by pomóc dzieciom
Dzięki ubiegłorocznej zbiórce charytatywnej pływacy ufundowali badania USG dla 141 dzieci, przeprowadzone w celu wykrycia zmian nowotworowych. Badania odbyły się w trakcie organizowanych przez nich zawodów Gdynia Winter Swimming Cup.
Tak jak i w ubiegłym roku, tak i teraz przeprawom towarzyszy zbiórka charytatywna, dzięki której pływacy chcą ponownie zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego. Zostaną one wykonane w ramach Ogólnopolskiego Programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. W ciągu 19 lat wzięło w nim udział ponad 90 000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.
Wsparcie pływakom można przekazać na stronie zrzutki.
mat.gdynia.pl