Gdynia zaprasza mieszkańców do współtworzenia Polanki Redłowskiej
Polanka Redłowska to zielona przestrzeń w Gdyni, która ma być zagospodarowana zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. W październiku odbyły się warsztaty charrette, na których zbierano pomysły i opinie na temat przyszłego kształtu tego miejsca. Powstała wstępna koncepcja, która została zaprezentowana w UrbanLabie Gdynia
Mniej aut i więcej zieleni
Koncepcja zakłada, że Polanka Redłowska będzie miejscem swobodnej rekreacji, gdzie miasto spotyka się z rezerwatem i przyrodą. Na Polance ma być mniej samochodów i więcej zieleni. Ma też być miejsce na organizację wydarzeń okolicznościowych, takich jak festyny czy koncerty. W koncepcji uwzględniono również historię basenów, które były ważnym elementem tożsamości tego miejsca.
- Staraliśmy się uwzględnić dużo z tych głosów, które padały w czasie warsztatów, ale już w czasie warsztatów wyklarowała się taka wizja Polanki jako miejsca jednak zbliżonego do tego czym ona dzisiaj jest, czyli miejsca swobodnej rekreacji, gdzie głównym problemem jest nieuporządkowanie, przewaga samochodów nad funkcją rekreacyjną – opowiada Andrzej Jaworski z pracowni JAZ+Architekci. - Proponujemy żeby tę istniejącą funkcję ogniskowo-piknikową uzupełnić o przestrzeń, w których można realizować wydarzenia okolicznościowe w trochę wygodniejszy sposób, np. festyny, żeby tam stworzyć naturalną ścieżkę edukacyjną, też dodać ściankę wspinaczkową albo naturalny plac zabaw. No i wygospodarować kilka wygodnych, zacisznych miejsc z dobrym widokiem i w kontakcie z przyrodą.
Zdecyduj, jak ma wyglądać Polanka
Od 23 października do 10 listopada trwa kolejny etap konsultacji społecznych, podczas którego można zgłaszać uwagi do wstępnej koncepcji. Można to zrobić poprzez formularz na stronie konsultujemy.gdynia.pl lub podczas dyżurów na Polance Redłowskiej. Na podstawie zebranych uwag powstanie finalna wersja projektu zagospodarowania Polanki Redłowskiej.
Projekt jest realizowany przez miasto Gdynia we współpracy z fundacją Stocznia oraz dwoma studiami architektonicznymi: JAZ+Architekci i Szelest.
fot.Gdynia.pl