Gdynia szuka dramaturgicznych talentów
Rusza 16. edycja ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. To szansa dla debiutantów i młodych dramatopisarzy.
To już 16. edycja konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, który został powołany przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Stanowi on rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.
Do konkursu można zgłaszać utwory, które zostały napisane po polsku przez żyjącego autora i powstały w okresie 12 miesięcy przed terminem nadsyłania prac. Główną nagrodą jest statuetkę oraz nagrodę pieniężna– 50 tys. złotych brutto.
Jeden autor może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa utwory, ale każdy z nich musi być złożony jako oddzielny projekt.Wystarczy wypełnić formularz konkursowy, który musi być podpisany przez autora, i przygotować wydruk danej sztuki w trzech egzemplarzach (każdy egzemplarz powinien być zszyty lub zbindowany). Całość trzeba przesłać na adres:
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, 81-381 Gdynia
z dopiskiem: Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna
Jednocześnie należy także przesłać wersję elektroniczną utworu (zapisaną jako plik w formacie .doc oraz .pdf.). W nazwie pliku powinno się znaleźć imię i nazwisko autora oraz tytuł sztuki. Pliki trzeba wysłać na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl.
Wzór formularza zgłoszeniowego oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronach internetowych: www.teatrgombrowicza.art.pl oraz www.gnd.art.pl, a także na stronie stronie www.gdynia.pl
Spośród nadesłanych prac jury wyłoni 40 półfinalistów. A w kolejnym etapie kapituła nagrody wybierze maksymalnie 5 utworów, które przejdą do finału. Ogłoszenie wyników odbędzie się we wrześniu 2023 roku. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 31 grudnia.
Wszelkie pytania na temat konkursu należy kierować na adres e-mail: gnd@teatrgombrowicza.art.pl.
przypomnijmy że 15. edycję Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej wygrała Malina Prześluga – autorka sztuki „Jeszcze tu jesteś”. W uzasadnieniu kapituły czytamy, że: „Samobójstwo nastolatków stało się w Polsce niezwykle ważnym problemem społecznym. Malina Prześluga reaguje na to zjawisko tekstem skoncentrowanym na matce, która mierzy się z poczuciem straty, winy i samotności. Żałoba po śmierci dziecka jest doświadczeniem niewyrażalnym. Żeby je przeniknąć w dramacie, potrzeba ogromnej empatii, subtelności i pisarskiej precyzji. Prześluga znalazła nowatorski język, który w sposób minimalistyczny wyraża pustkę po synu, atak myśli rodzących się w głowie jego matki. Bohaterka „Jeszcze tu jesteś” niemal znika pod ciężarem bólu, a o jej obecności przez dłuższy czas świadczą jedynie reakcje i głosy innych ludzi. Autorka nagrodzonej sztuki stworzyła wymowną fonosferę osamotnienia, która może wybrzmieć zarówno w teatrze żywego planu, jak w słuchowisku czy spektaklu telewizyjnym”.
fot.Karol Stańczak/ gdynia.pl