Gdynia świętuje 133. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego
Eugeniusz Kwiatkowski był reformatorem polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczym Gdyni. Przyszedł na świat 133 lata temu – 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. W rocznicę jego urodzin w mieście odbyła się uroczystość, podczas której uczczono pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ul. 10 Lutego.
Uroczystość odbyła się w samo południe przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. 10 Lutego. W honorowej asyście wojskowej Marynarki Wojennej kwiaty złożyli m.in. wiceprzedowniczący Rady Miasta Gdyni – Jakub Ubych, prezes Towarzystwa Miłośników Gdyni – Wojciech Kodłubański, przedstawiciele Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, której Eugeniusz Kwiatkowski jest patronem, parlamentarzyści oraz reprezentanci gdyńskich instytucji i organizacji pozarządowych.
- Eugeniusz Kwiatkowski, choć jest postacią wyjątkową dla naszego kraju, to szczególne miejsce zajmuje w sercach gdynianianek i gdynian. To dzięki jego determinacji i odwadze powstało polskie okno na świat - czyli port w Gdyni. Wiedział, jak ważna jest gospodarka dla rozwoju kraju po odzyskaniu niepodległości. To dzięki jego wizji możemy cieszyć się z życia w wyjątkowym mieście, które jeszcze przed wojną bylo małą wioską rybacką – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
Jak co roku z okazji rocznicy urodzin budowniczego miasta odbywa się gra miejska „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego”. Inicjatywa organizowana jest przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu, której patronem jest właśnie Eugeniusz Kwiatkowski. Tegoroczna edycja odbyła się w przeddzień urodzin budowniczego Gdyni – w środę 29 grudnia. Zagadki, które czekały na szlaku na uczestników, przygotował Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni. Całość wydarzenia przygotował Parlament Studentów uczelni. Honorowy patronat nad grą objęli prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni – Joanna Zielińska.
Mimo trudnych warunków pogodowych frekwencja dopisała. Udział w zmaganiach wzięły nie tylko osoby z Gdyni, ale także mieszkańcy Lęborka czy nawet Warszawy.
- Gra miała bardzo rodzinną atmosferę. Czasami w zabawie brały udział nawet trzy pokolenia. Były też grupy przyjaciół z jednej klasy szkolnej. Wszyscy żądni dobrej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu oraz wiedzy i wielu ciekawostek o Gdyni z czasów działalności jednego z jej twórców, Eugeniusza Kwiatkowskiego – komentuje wydarzenie Lechosław Dzierżak, Radny Miasta Gdyni.
Fot. Paweł Kukla/gdynia.pl