mobile

Gdynia pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu i walczyli o niezawisłość państwa polskiego. Co roku 1 marca oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym. Gdynia uczciła bohaterów antykomunistycznego podziemia podczas miejskich uroczystości, które odbyły się na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu oraz przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego.

Informacja prasowa/ gdynia.pl
Gdynia pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Żołnierze Wyklęci bronili niepodległego bytu państwa, sprzeciwiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono Polakom siłą. Organizacje i wszystkie grupy konspiracyjne liczyły 120-180 tysięcy członków. Ich odwaga jest upamiętniana 1 marca. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – przypada w rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy walczyli w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego. Egzekucję przeprowadzono w 1951 roku przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Gdynia co roku pamięta o bohaterach antykomunistycznego podziemia. 1 marca w naszym mieście odbyły się oficjalne uroczystości. Wzięli w nich udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, a także mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się o godz. 9.00 przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu (ul. Muchowskiego), gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Potem uroczystości przeniosły się przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego (ul. Pułaskiego). Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy. Nie zabrakło też apelu pamięci, salwy honorowej oraz wspólnej modlitwy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
 

– Żołnierze Wyklęci to ludzie, dla których bezpieczeństwo i wolność ojczyzny były najważniejsze. Reżim komunistyczny chciał wymazać tych bohaterów z kart historii. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali, że żołnierzami były dziesiątki osób, które upominały się o to, żebyśmy my mogli żyć w kraju, gdzie wolność słowa i szacunek do drugiego człowiek, a także swobody obywatelskie to nadrzędne wartości – mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.


Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Uroczystość uświetniły wojskowa asysta honorowa oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

fot.Magdalena Czernek

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda