mobile

Gdynia - eko samorząd roku

Miasto otrzymało wyjątkowe wyróżnienie za wdrożenia związane z szeroko rozumianą mobilnością i ochroną środowiska.

Agata Mościcka
TAGI
Gdynia - eko samorząd roku

Nagroda została wręczona podczas odbywających się w Warszawie II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 – imprezy gromadzącej specjalistów z różnych branż z Polski i zagranicy, którzy dyskutują o rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie tegorocznych targów swoją premierę miał elektryczny Jaguar I-PACE w wersji koncepcyjnej. Samochód był dotychczas w Genewie i we Frankfurcie. Zaprezentowane zostały także: sportowa hybryda Lexus LC 500h, Hyundai IONIQ i modele Tesli oraz stacje ładowania pojazdów a także rowery i skutery elektryczne.
Od samego początku Targi cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością.


Premierowa edycja wydarzenia, która miała miejsce 20 października 2016 r., cieszyła się wielkim zainteresowaniem wystawców, przyciągając aż 50 różnych firm, z których ofertą zapoznało się ponad 1500 zwiedzających.


W czasie pierwszego dnia Targów wręczono nagrody dla najbardziej ekologicznych i innowacyjnych pojazdów wypuszczonych na rynek w bieżącym roku. Przewidziano także nagrody specjalne dla menedżerów flot. Nagroda dla najbardziej ekologicznego samorządu została przyznana Gdyni. Głównymi zasługami samorządu naszego miasta było wdrożenie trójmiejskiego programu car-sharingowego oraz rozwój floty trolejbusów. W tym roku, jako pierwsze miasto w Polsce i środkowo-wschodniej części Europy, Gdynia uzyskała certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast o zrównoważonym rozwoju. Równie innowacyjne jest zainicjowanie usługi car-sharingu. Władze Gdyni zaprosiły do współpracy kilka sąsiadujących miast, dzięki czemu usługa będzie mogła prężnie rozwijać się w całym województwie. Wśród miast partnerskich znalazły się: Gdańsk, Sopot, Reda, Rumia, Wejherowo i Pruszcz Gdański. Sygnatariuszami porozumienia została także Innobaltica Sp. z o.o. oraz firmy wdrażające usługę – Keratronik, Panek i Traficar.


Car-sharing to alternatywa dla komunikacji miejskiej i taksówek – zgodnie z zapowiedziami usługa pojawi się w Trójmieście pod koniec bieżącego roku. Osoby zainteresowane będą mogły korzystać z samochodów bez konieczności ich zakupu. Wprowadzenie do miast floty ekologicznych pojazdów to świetny sposób na ograniczenie emisji spalin a także rozwiązanie problemów ludzi, którzy nie chcą kupować samochodu specjalnie do poruszania się po mieście. Pod koniec bieżącego roku miasto udostępni ok. 70 pojazdów dedykowanych car-sharingowi. Włodarze już teraz planują zwiększenie floty do 200 pojazdów w następnym roku. Początkowo klienci będą mieli do dyspozycji samochody niskoemisyjne (także hybrydowe) a w późniejszym czasie również samochody elektryczne. Oprócz ekologicznych samochodów na uwagę zasługuje flota trolejbusów, która wciąż się poszerza i unowocześnia. Miasto ogłosiło przetarg na 30 nowych pojazdów, z czego 18 wyjedzie na ulice już w przyszłym roku. Wszystkie trolejbusy zostaną wyposażone w baterie litowo-jonowe, dzięki którym będą mogły przejechać nawet do 25 km w przypadku uszkodzenia trakcji. Gdynia ma więc szansę na najczystsze powietrze w Polsce.

Źródło fotografii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trolejbusy_w_Gdyni#/media/File:Jelcz_120ME_warsztat.JPG

Autor: Maciej Karpowicz

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda