Gdynia E(x)plory Week po raz 12
12. edycja Gdynia Explory Weeku za nami.To były trzy dni wypełnione dyskusjami, spotkaniami i warsztatami. Uczestnicy wydarzenia gościli w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W piątek, 20 października odbyła się gala wręczenia nagród dla najlepszych młodych naukowców. I miejsce w Konkursie Naukowym Explory zajął Piotr Węgrzyn z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu – autor PCPU, czyli w pełni funkcjonalnego procesora, który stworzył od podstaw
Gdynia Explory Week
Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie, które promuje naukę, a także święto miłośników nowoczesnych technologii. W tym roku odbyła się 12.edycja tego wydarzenia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.
Wydarzenie rozpoczęło się w środę, 18 października i trwało trzy dni. W tym czasie odbyły się debaty, warsztaty i spotkania dotyczące świata nauki i innowacyjnych pomysłów. Uczestnicy spotkali się m.in. z tegorocznymi uczestnikami największego na świecie konkursu naukowego Regeneron ISEF.
Drugiego i trzeciego dnia zorganizowano Festiwal Nauki i Technologii dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Z kolei nauczyciele i edukatorzy wzięli udział w Konferencji Talentowej Explory. Dyskutowali o tym, jak wspierać młode talenty i jak można pomóc w pełni rozwijać ich potencjał.
Ostatniego dnia odbył się Pitching Młodych Talentów, czyli prezentacje finalistów Konkursu Naukowego Explory. Potem wszyscy zainteresowani wzięli udział w spotkaniu z tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia – Czesławem Langiem.
Finał Konkursu Naukowego Explory
Główny punkt Gdynia Explory Weeku to finał Konkursu Naukowego Explory dla młodych naukowców. Jest on skierowany do młodzieży w wieku od 13 do 20 lat. Młodzi ludzie mają szansę pokazać swoje pomysły światu i skonsultować je z ekspertami, a także wygrać prestiżowe nagrody.
W tym roku do konkursu zgłoszono 286 projektów. Do finału trafiło 35 z nich. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek, 20 października w sali audytoryjnej PPNT.
– Co roku jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywności i talentu uczestników konkursu Explory. Każde zgłoszenie to niepowtarzalna podróż przez świat wyobraźni i wiedzy. Wybór zwycięzców to prawdziwe wyzwanie, jednak to dowód na to, że eksploracja nie zna granic. W tym roku nagroda specjalna prezydenta Gdyni trafiła do twórczyń projektu pt. „Kontrola etylenu dzięki Rhizobium – ekologiczny nawóz nie przyczyniający się do degradacji”. Praca zasłużyła na wyróżnienie za pomysłowe wykorzystanie znanych produktów w sposób usprawniający ich działanie. Dodatkowo produkt jest proekologiczny, łatwy w zastosowaniu i opłacalny ekonomicznie. Liczę, że to dopiero początek przygody dla młodych naukowczyń, a kontynuacja pracy badawczej w Bio Laboratorium PPNT Gdynia pomoże im rozwinąć ich pomysł i ustalić, jakie zmiany metaboliczne ułatwiają roślinom wzrost w warunkach stresu – mówi Anna Borkowska, dyrektorka Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
fot.mat.org./UMGdy